Geçtiğimiz hafta başında Dünya Çevre Günü olarak kabul edilen 5 Haziran'da birçok platformda çeşitli kutlamalar ve paylaşımlar yapıldı. Çoğumuzun çevremizde olup bitenden çok fazla haberi olmuyor veya medya bu konuda gereken özeni çoğunlukla göstermiyor. Aynı zamanda çevre koruma haftası olarak da kabul edilen bu hafta boyunca biraz olsun farkındalık yaratmak, insanları çevre konusunda bilinçlendirmek hepimize düşen bir görev... Tam da bu sıralarda, yaklaşık bir ay önce sosyal medyada tesadüfen karşılaştığım bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Jotun Boya sürdürülebilirlik ve çevreyi korumak adına harika bir uygulama başlatmış: Jotun Yeşil Adımlar.

Bu uygulamadan bahsetmek istememin asıl nedeni yürüdüğünüz yollar karşılığında dikilen ağaçlarla insanları yürüyüşe teşvik etmesi. Her yaştan insanın yürüyüşü hayatının bir parçası yapması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak konu kadınların özellikle hamilelik sırasındaki fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarına geldiğinde yürüyüş daha da önemli bir egzersiz haline geliyor.

Hamilelikte yapılan yürüyüşün faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Öncelikle bütün kadınların ortak sorunu olan aşırı kilo alımını önleyerek fiziksel olarak formda kalınmasını sağlıyor. Özellikle diyabet riski olan hamileliklerde vücut ağırlığı kontrol altına alınıyor ve dolayısıyla bu risk düşüyor. Bir başka faydası da hamilelikte artan stres ve depresyon haline bir çözüm olan endorfin hormonunun vücutta salgılanmasını sağlıyor. Tabi en önemlisi de vücut esnekliğini arttırdığı için normal doğum şansını arttırıyor. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde hamilelik boyunca yapılan yürüyüşlerin size geri dönüşleri inanılmaz oluyor.

İşte faydaları saymakla bitmeyen yürüyüşü, bahsettiğim 'Yeşil Adımlar' uygulaması ile daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz! Tek yapmanız gereken yürümeye başladığınızda uygulamayı açıp uygulamanın adımlarınızı takip etmesini sağlamak. Yürüdüğünüz mesafe uygulamanın haritası üzerinden göründüğü için yürüdüğünüz yollar yeşile boyanıyor. Jotun, yeşile boyanmış her 4 km için bir hatıra ormanı oluşturmak üzere ağaç dikiyor. Ayrıca daha önce yeşillenmiş yollardan yürürseniz de her 6 km için bir ağaç dikiliyor. Tabi bu sayede kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümeye davet ediyor.

Uygulamanın verdiği mesaj 'Hem kendine hem de dünyaya bir iyilik yap'. Yani bu uygulama sayesinde kendinizin ve bebeğinizin sağlığına faydalı olmakla kalmıyor hem de çevreye bir katkı sağlamış oluyorsunuz.

Karşılaştığım andan itibaren bizzat kullandığım bu uygulamayı sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.

Keyifli yürüyüşler...