Vejetaryenlik hamilelikte seni korkutabilir. Bu konudaki endişelerin, yıllardır sürdürdüğün beslenme alışkanlığını değiştirmeni gerektiriyor mu ?

Merak etme! Eğer sağlığın yerindeyse, vejetaryen beslenmeye devam edebilir ve 9 ay sonra sağlıklı bir bebeği kucağınıza alabilirsin:)

İşte birkaç ipucu:

 • Çok çeşitli bir sürü yiyecek tüketmeye özen göster ve her gün dengeli beslen.

 • Balık,yumurta ve süt yiyen bir vejetaryensen , gerekli kalsiyum, demir ve proteini zaten alıyorsun. Burada sorun yok!

 • Hiç hayvansal gıda tüketmiyorsan, o zaman biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Veganlar, beslenmelerinde yeterince demir, kalsiyum,folik asit ve çinko B-12 vitamini almakta zorlanıyorlar. Ama senin için birkaç önerimiz var:

  Beslenmene daha fazla enerjisi yüksek yiyecekler katabilirsin. Biraz kuru meyve, kuru yemiş ve biraz da fındık fıstık ezmesi ideal !

  B-12 vitaminine ihtiyacın var. Takviye ilaçlar konusunda doktorunla görüşüp burada bir önlem alabilirsin.

  Kalsiyum şart! Günde en az 4 porsiyon kalsiyumu zengin besinler alabilirsin. Süt ürünü olmayan kalsiyum içeren yiyeceklerden birkaçı brokoli, kuru fasulye, karalahana ve kalsiyumla zenginleştirilmiş meyve suları, tahıllar ve soya ürünleri. Bu arada kalsiyumun emilimi için D-vitamini de çok önemli. Yeteri kadar güneş ışığı almıyorsan D-vitamini takviyesi de alabilirsin.

  ?Birkaç not:
   

 • Ne kadar kalsiyuma ihtiyacın var?
  Günde 1000 miligram kalsiyum almayı hedefle!

 • Ne kadar proteine ihtiyacın var?
  Günde 71 gram tavsiye ediliyor.

 • Ne kadar demire ihtiyacın var?
  Günde 27 miligram demir tavsiye ediliyor!

 • Ne kadar folat ve folik asite ihtiyacın var?
  Doğumdan önce ve hamileliğin ilk iki-üç ayında 400-800 mikrogram arası folat ve folik aside ihtiyacın var. Geri kalan dönemde ise günde 600 mcg yeterli!