Son yıllarda Türkiye’de huzur içinde yaşamak gittikçe güçleşiyor. Etrafta patlayan bombalar, polisle halkın çatışması, kadın cinayetleri, alkollü sürücüler derken hayat, her geçen gün 3. sayfa haberlerine benzer oldu. Türk halkı için saat 7 demek haberler demekken, evde çocukların olduğu ortamda bu kadar şiddet içeren görüntülerin her akşam tekrar ederek izlenmesi çocukları ciddi anlamda ekilemeye başladı.

Çocukların televizyon, ipad vb. teknolojiden mümkün olduğu kadar uzak kalması gerekirken, anne babalar da haklı olarak gündemi takip etmek istiyor ve yemek saatinde televizyonda mutlaka bir haber programını takip ediyorlar. Sesli de, sessiz de izlense, çocuklar o görüntüleri kafalarına işliyorlar, ailelerine polisle ilgili, kötü insanlarla ilgili pek çok soru sorabiliyor veya kafalarında büyütebiliyorlar.

Televizyonda cinnet geçirip çocuğunu öldüren bir annenin haberi, bir başka çocuğun ‘Ya annemi kızdırdığımda o da beni öldürürse’ korkusuna yol açıyor. Çatışmadaki polis görüntüleri,çocukları, polis, "yanında güvende hissetmesi gereken" bir figürken yakınından geçmekten bile korktuğu bireyler haline getiriyor. Buna benzer pek çok örneği siz de düşünürseniz çocuğunuzun üzerindeki etkilerini bulabilirsiniz.

"Peki ne yapalım?" dediğinizi duyar gibiyim.

Öncelikle ortaokul çağından önce çocuğunuzun haberlere maruz kalmadığından emin olun. Soyut kavramlar kafalarında tamamen oluşmadan bir çocuğun bu kadar ağır şeyleri anlamlandırması ve kendi hayatıyla paralel olmadığını anlaması her zaman kolay olmayabilir. Haberleri, gece veya internet üzerinden takip edin. Çocuk odada bir ebeveyn ile oynarken diğer ebeveyne haber izlemek için alan açsın.

Çocuğunuz bu güne kadar maruz kaldığı haberler sonucu size ‘Anne ben büyüyünce askere gitmek istemiyorum’, ‘Dünyada herkes kötü mü?’, ‘Sakın beni bırakma, dışarı çıkma, sokağa çıkma orada zarar görebilirsin’ gibi sözler söylüyorsa veya uyku problemi yaşıyor, kabuslar görüyorsa mutlaka bu konuda onunla konuşun. Çocuğunuzla korkuları ile ilgili konuşmak, bu korkuların karşısında dik ve anlayışlı durabilmek oldukça önemli. Eğer iyi geleceğini düşünüyorsanız, bu konuda bir resim çizmesini isteyebilir ve resim hakkında konuşabilirsiniz.

Bir yandan da Dünya’nın tamamen iyi bir yer olmadığını çocukların da bilmesi lazım. Dolayısı ile evde, ülkede olan- biten ile ilgili konuşabilirsiniz. Ancak bunu çocuğun yaşına inerek, kan ve ölüm dolu cümlelerden uzak durarak yapabilirsiniz.

Ve her bir çocuğa sık sık hatırlatmanız gereken temel mesaj ‘Evet dünya çok da güvenli olmayabilir, ama ben hep senin yanında olacağım, sen her şeyle baş edebilecek kadar güçlüsün yine de ne zaman bana ihtiyacın olursa burada olacağım’. olmalıdır.