İnsan toplum içinde yaşayan bir varlık bu konuyu maalesef değiştiremiyoruz, toplum içinde yaşamanın dışında ülke olarak bir başkasının işine çok rahat karışabilme huyumuz var ki ona hiç değinmiyorum bile;  herkes herkesle ilgili her şeye karışıyor.

Çocuğuna yedirdiğin yemeğe, giydirdiğin kıyafete karışıyorlar. Anneniz bir taraftan geleneksel yöntemlerden dem vuruyor (biz sizi böyle büyüttük bir şey oldu mu bak mis gibi büyüdünüz diyor), doktorunuz başka bir taraftan vuruyor (1 yaştan sonra gece beslenmesini kesmeniz gerekiyor diyor... eee ağlıyor buu???), okuduğunuz kitaplar sizi farklı yönlendiriyor uykusu, yemeği, oyunu, odası, arkadaşı, oyun grubu… Uzayıp gider bu liste. Kimi dinleyip kimin söylediğini yapacağımızı karıştırmak hakkımızdır herhalde biz de insan evladıyız ya.

Televizyon da bunlardan biri bazı kaynaklar diyor ki 3 yaştan önce kesinlikle ama kesinlikle TV izletmeyin. Çocuğu tüm ekranlardan uzak tutun koruyun. Ben önce bunu denedim katı yasaklar koydum evde, annemlerde, anneannemlerde her yerde TV'yi kapattım, insanlara biz gidince izleyebileceklerini söyledim. Sonra müdahale edemediğim yerlerde oğlumun transa geçmiş gibi TV ye baktığını, elimizden sürekli telefonu kaçırmaya çalıştığını bizi telefonla konuşturmadığını fark ettim. Bir süre sonra ara ara izlemesine izin vermeye başladım. Baktım ki öyle çok da öcü değil, zaten de kıpırdak bir çocuk olduğundan dikkatini toplayıp en fazla iki dakika baktığını sonra işine devam ettiğini fark ettim. Bu defa da her ne yaparsa yapsın TV nin açık durmasını ister bir hali oldu; uyanır uyanmaz kumandaları alıp TV açıp sonra oyuna başladığını görür oldum. ( Sürekli de değişim halinde, benim gibi çalışan bir anne için takip etmesi öyle zor ki neler yapıyor, neleri yeni öğreniyor.)

Velhasıl kelam benim bu süreçten 22 aylık bir anne olarak naçizane çıkardıklarım bunlar siz de okuyun istedim.

*Bilinçli ve sınırlandırılmış olarak kullanıldığında bazı çocuklarda TV çocukların kelime haznesini ve hayal gücünü geliştirip zenginleştirebilir.

*Belgeseller; doğa, hayvanlar, bitkiler, farklı kültürler gibi konularla ilgili çocuğun genel bilgisi arttırabilir. Bazı çocuk programları okul-öncesi çocukların şekilleri, renkleri, sayıları öğrenmesi konusunda yarar sağlayabilir.

*Sosyal ortamlarda konuşulacak ortak konular sağlayıp dolayısıyla arkadaşlarıyla iletişimini kolaylaştırabilir. (Pepee yi görünce tanır mesela, böylece arkadaşları ve arkadaşlarının anneleri ona hayretle bakmaz)

Ama dikkat etmek gereken şeyler elbette var; Çocuğun yaşına uygun program seçmek ( Her ne kadar 36 aya kadar hiç izlememeli bile dese uzmanlar belki bazıları uygundur ya?) Anne-Baba rehberliğinde izlemek ve gördüğü şeyler hakkında onunla konuşmak. ( Napıyor şimdi Annecim? Ne dedi? gibi) Göz sağlığı için karanlık bir odada değil aydınlık ortamda ve uygun mesafeden izlemesine müsaade etmek gibi.

Her durumda olduğu gibi bu durumda da en doğru kararı vermek anne babaların elinde, yeterince okuyup araştıran, çocuğuna gereken ilgiyi gösteren hiçbir ebeveyn bilerek hata yapmaz.