ANNE ADAYLARI HASTANE ÇANTANIZI BOŞALTIN. ESAS İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ 8 VAZGEÇİLMEZ!

1.Kulak tıkacı : Yeni anne olmuş bir genç kadının en büyük ihtiyacı kulak tıkacıdır. Aksi taktirde bu bebek aç, bu bebek üşüyor, olur mu, canım nasıl da terlemiş, giydir kızım, emzir kızım gibi anneden başka kimsenin karar vermemesi gereken konularda hastanenin temizlik görevlisinden, eşinizin yıllardır görmediği yengesinin görümcesine kadar herkesin nasihatlarını dinlemek zorunda kalırsınız. Kulaklarınızı tıkayın her öneriyi boş ama hoş bir gülümsemeyle kabul edin...

2. En yakın arkadaşınız: Çantaya sığdırması zor olacak ama ne yapalım o da sizinle hamile yogasına gelip esneseydi biraz. Arkadaşınız sizinle gelen giden arasında tampon görevi göreceğinden çelik gibi sinirlere sahip olmalı. Getirdiği altını illa da bebeğin üstüne iğnelemeye çalışan dayınıza kahve ikram ederek hedefini şaşırtması ardından, eline bir de çikolata vererek koridorda yemesini sağlamak için...

3. Makyaj temizleyici : İnsan doğuma giderken en önemli şeyin fotoğraflarda nasıl görüneceği olduğunu sanıyor. Örneğin ben ilk sezeryan doğumuma giderken öyle bir makyaj yapmışım ki doğum sonrası fotoğrafların absürdlüğünü lohusa sendromundan çıkınca fark edebildim. O maşalı saçlarım ve acı dolu ifademin kombinasyonu anlatılmaz yaşanırdı. İkinci doğumum ise ağustosa gelmesi sebebiyle plajdan şimdi çıktım diyen dağınık saçlarım bile yüz ifademe daha çok yakışmıştı...

4. Şekersiz meyve suyu : Bizim ülkede doğum yapan annenin çok yemesi, yemelere doymaması, doyarsa bebeğin doymayacağı yönünde bir inanış vardır ki külliyen yanlış olduğu kanısındayım. Baklava süt yapar, börek bebeğe gıdık yapar gibi tuzaklara düşmeyin kızlar. Her bebek ihtiyacı kadar emer, anne sütü mucizesiyle her anne bebeğine yetecek kadar süt üretir. Süt vermenin bana göre ilk kuralı sakin olmak emzirmeye istekli olmak ve 'bu bebek aç' demeyen anneler. Sözüne çok değer verdiğim 51 yıllık tecrübesi olan çocuk doktorum bebek kolostrum denilen ilk sarı sütün bir kaç damlasını bile içse 48 saat tok durabilir demişti. Siz beni dinleyin organik şekersiz meyve suyunuzu buz gibi soğutun için. Hem metabolizmanız çalışsın hem kalori almadan sağlıklı bir içecek tüketin.

5. Sekreter : Keşke hastanelerin bebek hemşireleri gibi annelere özel sekreter hizmeti de olsa. Doğumdan sonra gelen giden yeni bebek heyecan stres derken cep telefonunuza ulaşım imkansız oluyor. Hem arayanlara cevap veremiyorsunuz hem mesajlara. Tercihen günü birlik sekreter arkadaşın sosyal medya kullanımıyla haşır neşir bir kişi olması çok iyi olur. Arkadaşlarınız acaba doğurdu mu diye düşünürken siz çat diye facebook’a oğlumla pansuman keyfi, ya da kızımla altın günü minvalinde fotoğraflar post edebilirsiniz.

6. Vileda sopası: Şimdi bu da nereden çıktı demeyin. Ben ilk gece epeyce ihtiyaç duydum bu sopaya ve uzun süre de kullandım. Hastanede ilk gece annem ve kayınvalidemle kaldık. Gece 12 civarı gelen hemşire bana yürümemin ağrıma iyi geleceğini söyledi. Bebeği odada kayınvalidemle bırakıp annemle iki büklüm koridora çıktık. Annem koluma girdi yürümeye çalışırken gaz sancısıyla iki büklüm oldum adım atamıyorum. Karşı masada oturan nöbetçi hemşire bana baktı ‘ağrın mı var canııımmm’ diye seslendi. Benden ses çıkmamış olacak ki bilgisayarında fotoğraf like’ lamaya devam etti. İşte o anda mucizeyi gördüm. O vileda sopasına kan kardeşim gibi sarılmışım beni odaya o getirdi hakkını ödeyemem. Bence çantanıza bir tane koyun. Ne zararı var dursun.

7. Bebek battaniyesi: İkinci doğumum ağustos ayına denk geldiğinden yazlıktaydık. Hastane çantamı yaz başında hazırlamıştım hatta arkadaşlar arasında gülüp eğleniyorduk 3 ay önceden çanta hazır diye. Çantada her şey vardı. Hava o kadar sıcaktı ki nefes almakta zorlanıyorduk. Doğum günü hastaneye gittik bebek doğdu, ameliyattan sonra beni odaya getirdiler. Oğluma bir baktım fırfırlı dantelli bir şeylerin içinde yatıyor. Erkek dedilerdi kız mı çıktı acaba diye sakinleştiricilerin etkisiyle bir an düşündüğümü hatırlıyorum. 3 ay boyunca hazırladığım çantama hava çok sıcak diye battaniye koymamışım. Bebeği benim sabahlığa sarmışlar. Hemşireler artık ikinci çocuk diye anne koyvermiş diye düşünmüş olmalı. Adettenmiş kızlar bebekleri sarıyorlar, mevsime bakmayın battaniyenizi eksik etmeyin.

8. Pozitif düşünceler: Hastaneye gittiniz doğum gerçekleşti eğer bebeğinizin ve sizin sağlığınız yerindeyse hiçbir şeyi dert etmeyin. Çok çok mutlu olun. Kimseye kulak asmayın. Doğrusuyla yanlışıyla o bebek sizin. Annelik asla her şeyi doğru yapmak demek değildir. Kaldı ki herkesin doğrusu kendinedir. Bebeğiniz için doğrusunu siz anlarsınız. Bebek büyütmede katı kurallar yoktur. Akışına bırakın sakin olun bebekler büyüyor. Elbette elinizden geleni yapın ama endişelerinizi bir kenara bırakın. Onlar size ayak bağı olmaktan başka işe yaramadığı gibi olacak bir aksiliği de engellemez. Bebeğinizle ilk günlerinizin tadını çıkarın. Büyümesinin en hızlı olduğu o büyülü zamanları evhama kurban vermeyin. Tüm hamilelere çok mutlu sağlıklı doğumlar keyifli günler diliyorum.