Daha balayından döneli iki hafta olmuştu. Ben daha iki kişilik hayatın nasıl bir şey olduğunu öğrenemeden üç kişi olduğumuzu öğrendim. Planlamamıştım, hiçbir şey bilmiyordum, şaşkındım, ne yapacaktım, yapabilecek miydim, hazır mıydım... İşte böyle hızlı bir giriş yapmış oldum annelik dünyasına.

Şimdi hikayemin en başından başlayarak yazmak istiyorum. Belki aynı duyguları paylaşan bir kadına yalnız olmadığını hissettirir ve güç verir.

Hamileliği ilk öğrendiğimde şaşkınlık ve mutlulukla karışık göz yaşları döktüğümü hatırlıyorum. Sonra aklımdan şunlar geçti  "Daha çok erken değil miydi? Ben eşimle gezip tozacaktım şimdi ne olacak? Peki ya elalem ne der bu kadar çabuk hamile kalmama? Daha genç değil miydim? Berecebilecek miydim? .... " İşte bu sorularla yaklaşık bir ay kendimi hamileliğe alıştırmaya çalıştım. Eşimle hemen kimseye söylememe kararı aldık ve kendimi hazır hissettiğimde önce ailelerimize ilerleyen aylarda arkadaşlarla paylaştık. Bizim bu durumu saklamamız zor olmadı çünkü evlenince Ankara'dan Van'a yerleştim ve burada birkaç arkadaşımızdan başka kimsemiz yoktu. Hatta sürekli instagram da paylaşım yapan biriyim. Hamileliğim boyunca fotograf paylaştım ve bebekle fotoğraf koyana kadar kimse anlamadı. Yüzümden hamile olduğumu anlayanlar olduysa ve çok samimi olmadığımız için söyleyemediyse bilemeyeceğim:) Birçok arkadaşıma büyük bir şaşkınlık yaşatmış olabilirim.

Gezme tozma mevzusuna gelince. Bu konuda gezmeyi benden çok seven eşim sayesinde yerimizde durmadık. Çok fazla paylaşım yaptığımdan mıdır nedir herkes çok gezdiğimi söylüyordu. Aslında o kadar da çok gezmiyorduk. Hiç kimsemizin olmadığı uzak diyarlardaydık ve bütün haftasonlarımız boştu. Gelecek misafirimiz gidecek bir komşumuz yoktu ve biz de gezmeyi seviyorduk. İlk aylar riskliydi ve o zamanlar Van dışına çıkmadık. Ama her fırsatta Van gölünün kenarına gidiyorduk. Soğuk kış günlerinde göl kenarındaki parklara gidip biraz hava alıp döndüğümüz günleri özleyeceğim. Sonraki aylar da Van dışına da çıktık. Küçük bir doğu turu hatta ülkemin bir ucundan bir ucuna uçtum. Yani korkulan olmadı şükürler olsun ki sağlığım yerindeydi ve gezebildim.

Aylar geçtikçe mucize büyüyordu. O kadar alıştım ki hamileliğe hep böyle mi kalsam diye düşünmedim değil:) Sonraaaa mucize kollarımdaydı ve ilk söylediğim şey iyiki iyiki hemen hemen doğurmuşum dedim. İsteyen herkese sağlıklı huzurlu bol gezmeli hamilelikler dilerim.