F.Nur Olcay kimdir?

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunuyum ve 35 yılı aşkın bir iş tecrübem var. Bu sürecin yalnızca 8 yılını çeşitli şirketlerde ihracat ithalat koordinatörü ve satış pazarlama direktörü olarak geçirdikten sonra 8 aylık hamile iken ilk şirketimi kurdum. Sonrasında hep girişimci oldum. 27 yaşında, şu an Sevgili Bebek’te Operasyon Müdürü olan ABD’de Elektrik Mühendisliği okumuş bir oğlum var. 

Sevgili Bebek’i nasıl ve neden kurdunuz?

2010 yılında mezunu olmaktan gurur duyduğum İstanbul Erkek Lisesi’nin eğitim vakfı “IELEV” ile yollarımız kesişti. Benden eğitimle ilgili bir proje yapmam talep edildi. Bu süreç boyunca doğum anından itibaren bebek beyin gelişimi hakkında detaylı bilgi edinme fırsatım oldu ve bu konu benim inanılmaz ilgimi çekti, çünkü kendi oğlumun bebekliğinde yaptığım bazı uygulamaların gerçekten çok yerinde ve doğru olduğunun teyidini almış oldum.

Süreç boyunca deyim yerindeyse bir “dejavu” olgusu yaşadım. Oğlumu kucağıma alana dek iki başarısız gebelik yaşamıştım ve belli bir kaygıyla oğlum daha doğmadan bir süre home ofis olarak çalışmayı planlamıştım. Bu nedenle oğlumla bizzat ben ilgilenmiş ve ona yaklaşık 24 ay kadar görsel işitsel bazlı bir ev eğitimi verebilmiştim. Onun okul hayatı boyunca en temel özelliğinin algı açıklığı ve çabuk öğrenebilme becerisi olduğunu bizzat yaşayarak deneyimlemiştim. İşte sağ beyin odaklı ev eğitimi olgusuyla ilk karşılaştığımda bundan dolayı bu yöntem bana çok aşina gelmişti.

Ayrıca Japonya, Güney Kore benzeri Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bu görsel ağırlıklı çok duyu uyaranlı ev eğitimi yönteminin, bu ülkelerin okul öncesi çocuklarını zeka ölçümlerinde açık ara lider konumuna getirdiğini de araştırmalarım sonucu öğrendim. Böylece doğumdan itibaren verilebilecek görsel ve işitsel bazlı, çok uyaranlı bir ev eğitiminin bebeklere ileriye yönelik nasıl katkılar sağlayabileceğine inancım, bir tutkuya dönüştü.

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde 2000li yılların başından beri nüfus artış hızımızın yükselmesi bir devlet politikası olarak öne çıkarılmakta ve teşvik edilmektedir. Bugün ülkemizde en az %70 lere getirilmesi gerekli olan okul öncesi çocuklarımızı erken eğitimle buluşturabilme oranı %30 seviyelerindedir. Bu nedenle de orta öğrenim uluslararası ölçüm ve değerlendirme sınavlarında (PISA ) yaşadığımız başarısızlıklar hiçbir şekilde tesadüf değildir, çünkü erken eğitim alamamış çocukların bu farkı sonradan kapatabilmeleri gerçekten çok zorlaşmaktadır.

Bu gerçekleri göz önüne aldığımda sorunun çözümünün, dünyaya gelen bebekleri hızla değişen ve gelişen bir dünyaya hazırlamanın en önemli basamağının basit ve ucuz ama etkili temel bir ev eğitimiyle tanıştırmaktan geçtiğini düşündüğümden beyin plastisitesinin en yüksek olduğu 0-48 ay döneminde bebekleri ileriye yönelik daha kıvrak bir zekaya hızlı ve açık bir algıya kavuşturabilmek üzere kolları sıvadım.

2 yıl kadar bu sağ beyin odaklı erken ev eğitimi yöntemini bir sosyal sorumluluk projesi olarak Türkiye’de nasıl gündeme getirebileceğim konusunda çalıştım. Fakat bu süreç içinde çeşitli vakıflardan 3-6 yaş eğitim sorunu ile boğuştuklarını ve 0-4 yaş için kaynak ayıramayacakları cevabını alınca, içimde tutkuya dönüşmüş bu projeyi daha fazla bekletmeden ticari bir döngü ile kurgulamak üzere Ocak 2013 tarihinde Sevgili Bebek’i kurdum.

Sevgili Bebek zeka kartları ve zeka küpü videoları nasıl kurgulandı ve bebeklere ne fayda sağlar?

Sevgili Bebek’i kurduktan sonra www.sevgilibebek.com web sitesini hazırlamak için hiç tanımadığım bilişim dünyasına giriverdim. 3 kişilik çekirdek bir ekip ve pek çok bu sevdaya inanmış uzmanla birlikte bir yandan içerik üretmeye diğer yandan istediğimiz formatlardaki yazılımımızın bitmesini beklemeye koyulduk.

www.sevgilibebek.com 18 Kasım 2013 de yayın hayatına başladı ve sosyal medyada güzel bir takipçi kitlesi yakaladı. Tam bir yıl süreyle www.sevgilibebek.com’da takipçilerimize doğumdan 48 aya kadar HAFTALIK GELİŞİM takibi, hem de gerek bebek beyin gelişimi ve sağ beyin odaklı erken ev eğitimi konusunda gerekse ihtiyaç duyulabilecek tüm bebek merkezli konularda bilgilendirme sunduk. Bu bir yıllık süreçte açıkçası piyasada bu eğitimin gerekliliği konusunda bir bilinç oluşmasını sağladık, bir nevi talep testi yaptık. Bu süre içinde yurtdışından örnek ürünler getirttik ve bu ürünleri bizim gelenek göreneklerimiz kültürümüze uyarladık. Uzmanlarımızın gözetiminden geçirdik.

  

Takipçilerimizden her gün onlarca telefon ve e-posta alıp, “Bize ürün sunmayacak mısınız?” sorularına muhatap olmaya başladıktan kısa bir süre sonra örnek ürünlerimizi Türkiye pazarına uyarlamak için çalışmalarımızı arttırdık. 18 Kasım 2014’de, www.sevgilibebek.com’un yayın hayatına başlamasının 1.yıldönümünde, ürünlerimizi web sitemiz üzerinden piyasaya sunduk.

Geçtiğimiz 2,5 yıl boyunca Türkiye genelinde girmediğimiz il kalmadan 45.000’e yakın aileyi ürünlerimizle buluşturmanın, sosyal medyada 465.000’i geçen bir takipçi kitlesi kazanmış olmanın haklı gururunu taşıyoruz.

Sevgili Bebek Zeka Kartları ve Zeka küpü videoları ile 0-48 ay aralığındaki çocukların beyin gelişimlerine destek veriyoruz. Bu desteği 5 temel öğe olarak sıralayabiliriz.

Sevgili Bebek Zeka Kartları ve Zeka Küpü Videoları ;

1. Algı açıklığını tetikler ve çabuk öğrenmeye destek verir.

2. Dikkat odaklanmasını geliştirir.

3. Sözcük dağarcığını ve konuşma becerilerini geliştirir.

4. Öğrenme iştahını ve merakı kamçılar.

5. Hayal gücünü geliştirir.

Görseller özel kriterler doğrultusunda seçilir ve asla piyasada bulunan kategorileştirilmiş nesne tanıtım kartları ile eş değer değildir.

Bu konuyu basit bir örnekle açıklamak isterim. Örneğin, 24-48 ay kartları içinde var olan Kanyon, Nehir, Şelale gibi görseller aslında Coğrafya konusunda belli alanda temel imgeler olarak kodlanır beyne. Gelecekte bu çocuk Coğrafya dersinde yer şekilleri ile ilk kez karşılaştığında beyin bu kalıcı öğrenilmiş imgeleri bilinçaltından çağırmaya ve derste görünen yeni imgelerle bağlamaya çalışır, çünkü benzerlikler yakalar ve bu aşinalık duygusu ile algı açıklığı tetiklenir, çocuk daha büyük bir merakla zaten var olan beyin örüntüsüne yeni bilgi parçaları katmak üzere kulak kesilip konuya odaklanır. 1990’lardan sonra gelişen elektro manyetik beyin tarama aygıtları ile yapılan çalışmalar bebek beyninin nasıl geliştiği konusunda bilim dünyasına oldukça fazla araştırma sonucu kazandırmıştır.

Bunlardan biri de ABD’de Duke Üniversitesinde 2013 yılında yapılmış bir araştırmanın sonuçlarıdır. Bu araştırma sonucuna bağlı olarak bebek beyninde doğumla birlikte getirilen kantite algısını bizim pek yakında çıkaracağımız özel Matematik kantite kartları ile geliştirerek çocukların zihinsel 4 işlem yapabilme hızlarını artırabileceğimizi kanıtlamış olan araştırmadır.

Bebek beyninin plastisitesini daha yakından araştırıp okudukça bu alanda nasıl ürünler yapılabileceği de ortaya çıkmakta doğal olarak.

Daha yapılacak çok projemiz ve gidilecek çok uzun bir yolumuz olduğunun da bilincindeyiz.

Sevgili bebek ile ilgili hayalleriniz var mı? Varsa biraz onlardan söz edebilir misiniz?

Sevgili Bebek 2013 yılında şirketi kurduğumda bir hayaldi. Bugün 465.000 takipçisi ve günde 10.000’lerce tıklanması olan, ayda binlerle sipariş işleyen bir web sitesi oldu. Hayal edemezseniz, asla gerçekleştirecek gücünüz ve maddi manevi odaklanmanız, adanmışlığınız da olamaz.

Ben bugün neyi hayal ediyorum diye sorarsanız, öncelikle kendi ülkemde ve sonrasında özellikle az gelişmiş ülkelerde ev eğitimi konusunda maddi olarak erken eğitime ulaşamayan kitlelere göreceli olarak çok ucuz ve basit ama bir o kadar da etkili bir çözüm getirmeyi hedefliyorum. Hayalim bu doğrultuda algısı açık, çabuk öğrenebilen, dikkat odaklanması yüksek, meraklı ve hayal kurabilen bir Sevgili Bebek neslini ortaya çıkarmak derim.

Bu nesli ortaya çıkarmak için ise öncelikle Türkiye ve komşu ülkelerde erken eğitim bilincini yaygınlaştırmamız gerekiyor.

Haziran ayı başında benim de katıldığım Arya Kadın Yatırımcılar Platformu’nun Casa Dell‘Arte Bodrum’da düzenlediği ve kadın girişimcileri yatırımcılarla buluşturma konulu harika bir etkinlikte Azerbaycan’dan gelen kadın girişimcilerle prensipte ve ürün testlerinde anlaştık. Pek yakında bu bağlamda Sevgili Bebek ürünlerinin Azerbaycan’da da satışa sunulmasını amaçlıyoruz. Esasen bu yıl hedeflerimizi, ürünlerimizin ihracatını başlatmak ve bir mobil projemizi gerçekleştirmek olarak belirlemiştik. Azerbaycan sonrasında yönümüzü körfez ülkelerine yöneltmek istiyoruz.

Kasım ayında Almanya’da Franfurt kentinde düzenlenecek olan dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Kitap ve Matbaacılık Ürünleri fuarında Avrupa’ya yönelik ürün distribütörü arayışında olacağız.

 

sevgilibebek.com
‘da 1500 ü geçkin özgün bilimsel yazı ve makale yer almakta ve bu nedenle de web sitemizin ihracat hamlemize paralel olarak İngilizce ve Arapça dillerine çevrilmesi projemiz de gündemde ve bu proje için kaynak arayışındayız.

Biz, küçük olsun bizim olsun zihniyeti ile değil, paylaşarak büyüyelim prensibi içinde bu projelerimize maddi ve manevi destek verecek bizimle birlikte SevgiliBebek’i Türkiye’de ve yurt dışında büyütebilecek kişiler ve/veya kurumlar arayışındayız.