Sevgili oğlum 2 yaş sendromu yaşarken 30’una merdiven dayamış olan ben 30 yaş sendromu yaşıyorum. Bence benim sendromumum daha önemli, sonuçta annemin zamanında 2 yaş sendromu mu varmış? (anneme sordum yokmuş) otur dedin mi oturan, kalk dedin mi kalkan, kendi kendine oyuncaklarıyla saatlerce oynayan, kendi yemeğini yiyen, üstünü giyen, kendi söküğünü diken çocuklarmışız. Ne sendromu ? Biz şimdi çok yüz veriyormuşuz ondan oluyormuş.

Neyse konu zaten benim 30 yaşım. Yolun yarısına az bir zaman kala ben 30 senede neler yaptım? Elimizde avucumuzda neler var? Ama ben 30 olmadan şunu yapacaktım, ayy bunu da yapacaktım. Yarım mı kaldılar, yapılamaz mı oldular? 30 yaş sendromunun en büyük sıkıntısı bu sorulara hep olumsuz yanıtlar verip, mutsuz olmak, dipsiz kuyuya kendini bırakmak ve çıkamamakmış. Gençken hepimiz için çok uzak bir yaştı 30 ve çok hayalimiz vardı. Birkaç güzel seyahat, kariyer, çocuk, sanatın bir dalında profesyonelleşmek gibi gibi… Hepsini yapanların eline, emeğine sağlık ama çoğumuz bütün yapacaklarımıza tik atamadık maalesef.

30 yaşın bu tikleri atmak için çok geç bir yaş olduğunu düşünüyorsanız işte orada yanılıyorsunuz. Bence kendini tanımak, becerilerini keşfetmek, doğru adımlar atmak için çok güzel bir yaş. Ki ben 18 yaşımdayken hiç aklımda olmayan güzel adımlar atmaya başlıyorum şimdi. Yapamadıklarımı düşününce üzülüyorum belki ama yapacaklarımı hayal edince gülümsüyorum. Yeter ki tükenmiş hissetmeyin, mutsuzluk yüklemeyin sırtınıza. Çok ağır bir yüktür o, yakından bilirim. Üretmek mutsuzluğun en büyük ilacıdır. Aklınıza işe gitmek, çalışmak, kitap yazmak gibi şeyler gelmesin. Dikiş dikmek, pasta, kurabiye yapmak, örgü örmek de evde yapılacak en güzel üretimlerdir. Ki şu an ev hanımları bu işlerden çok güzel maddi kazançlar sağlıyorlar. Ben yapamam ki derseniz yapamazsınız ama onu söyleyeyim, adım atmanız lazım, umutlu olmanız lazım. Tabii bunları size söylerken önce benim yapmam lazım. Söylemesi kolay onu da biliyorum. En iyisi yaş 35 olup yolun yarısına gelince bu konuyu tekrar konuşalım.:)

Son olarak 2 yaş sendromu var ya vız gelir bana, kendini yere atıyormuş atsın, giyinmiyormuş ne yapayım, çok ağlıyormuş,  gözyaşı onun değil mi. Nasıl olsa geçecek, hepsi geçerken siz yara almamaya özen gösterin. Buradaki yara fiziki yara anlamında kullanıldı:). Uzmanlar diyor ya çocuğunuz ağladığında sakince yanına yaklaşın ve ‘ağlayarak söylediğinde seni anlamıyorum lütfen ağlamadan söyle sana yardımcı olayım. Biraz sakinleşelim önce.’ gibi şeyler söyleyin. Uzmanlar, siz bunları söylerken yüzünüze inebilecek tokatlardan bahsetmiyorlar ama.

Bunları uygularken yüzünüze kask takın, darbelere karşı kendinizi koruyun. Bu da benim size iyiliğim olsun.

Sevgilerle,

Her yaşın ayrı bir güzelliği var şarkısını diline dolamış anne:)))

tecrubelianneler_ozgecan