Kütüb dilimize Arapça ve Farsçadan gelmiştir, kitap anlamına gelmektedir. Kütüphane de aslında kitap evi demektir. Ancak günümüzde kütüphaneler sadece kitapların evi değildir. Günümüzde kütüphaneler ile ilgili yürütülen çok fazla sosyal sorumluluk projeleri var. Benim çocukluğumda gittiğim genelde ders çalıştığım, fısıltıyla konuştuğum, işim bitince de hemen çıktığım yerler değil artık kütüphaneler.

Kütüphanelerde artık özellikle çocuklar için masal saatleri, duyu atölyeleri, drama atölyeleri, resim ve müzik etkinlikleri, İngilizce veya farklı dillerde yapılan etkinlikler ve daha neler neler. Kütüphanelerin ortak amacı, ailecek keyifli ve kaliteli zaman geçirmek isteyenleri misafir etmek. Yurt dışındaki kütüphanelere baktığınız zaman ülkemizdeki etkinlik merkezlerine benzediğini görebilirsiniz. Bir atölye için ücret karşılığında etkinliklere katılan çocuklar, kütüphanelerde ücretsiz bu etkinlikleri gerçekleştirebiliyor. Bebekler, çocuklar, gençler, yetişkinler herkes için uygun bir aktivite mutlaka oluyor. Şimdi ülkemizdeki kütüphanelerde bu mantıkta hareket ediyor. Kütüphanelerin herkesin faydalanabileceği kamusal alan olduğunu duyuruyorlar. Ben kendi devamlı gittiğim kütüphanemden bahsedeyim, 7-10 yaş arası çocuklara yaratıcı drama atölyesi düzenliyorum. Daha küçük çocuklar için masal saatleri yapılıyor, ailelere her türlü konuda danışmanlık yapılıyor, hatta çocuklara dans etkinlikleri bile oluyor. Anlayacağınız o çok sessiz kütüphane defterleri çoktan kapandı. 

Özellikle kış aylarında çocuklarını nereye götüreceğini bilemeyen aileler için kütüphaneler çok iyi bir fikir. Kütüphaneler ile iletişime geçip size en yakın çocuk kütüphanesinin adresini alabilirsiniz. Çocuk kütüphanelerinin çoğunda sadece kitap yok, renkli masa sandalyeler, satranç, zeka oyunları gibi keyifli zaman geçirebileceğiniz alternatifler bulunmakta.

Özel okulların kütüphane ve sosyal faaliyetleri çok iyi olabilir. Ancak devlet okulları bu konuda yetersiz kalıyor. Bu açığı kapatmak için bulunduğunuz il ve ilçe kütüphanelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eğer etkinlik yok ise siz öneride bulunabilirsiniz. Kütüphaneciler her türlü yeniliğe ve fikre açık olarak sizleri bekliyorlar.

Bütün bu etkinlikler için benim çocuğum küçük diye düşünmeyin. Bebekler için bile kütüphane kartı çıkartabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun ilk kitabından itibaren bütün kitapları kayıt altında olacaktır. Ayrıca şu kitabı aldım hiç ilgilenmedi, bu kitabı aldım kapağını açmadı gibi dertler de ortadan kalkıyor. Altay için kitap alıyorum kütüphaneden. Gerçekten ilgisini çekerse, hikayesinden hoşlanırsa kendi kitaplığı için de bir tane ediniyorum. Ancak bakıyorum hiç ilgilenmedi götürüp iade ediyorum kitabı.

Aydınlığa çıkmanın tek yolu okumak bence. Bu yüzden okuyun, okutun. Okumayı destekleyen tüm kampanya, etkinlik, yardım çağrısı ne varsa siz de destek verin. İşe, kütüphanelere destek vererek başlayabilirsiniz. İzmir’de yaşayanlara bu konuda yardımcı olabilirim. Diğer iller için ise sosyal medyada ‘kutupanne’ adıyla bulabileceğiniz sayfadan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Konu okumak olunca çok sevdiğim iki sözü de sizinle paylaşmadan yazımı bitiremeyeceğim.

‘Ben çocukken fakirdim. İki kuruş eIime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyIe oImasaydı, bu yaptıkIarımın hiçbirini yapamazdım.’ Mustafa Kemal Atatürk

‘Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen ya da ilmi seven ol. Fakat sakın beşincisi olma; (bunların dışında kalırsan) helâk olursun.’ Hadis-i Şerif

Kendi masalının kahramanı bir anne ;)

Drama annesi

Sevgilerle