Hamilelikte ilk kez aklınıza gelen sorular serisine bu yazı ile başlıyoruz. Daha önce hiç düşünmediğin ama şu aşamada senin için kritik olan ve birçok hamile kadının sorduğu sorulardan ilk üçünü senin için derledik.

Her yıl yaptırdığın grip aşısını hamileyken de yaptırmalı mısın?

Evet! Grip aşısı olmak güvenli diyor doktorlar. Birçok hamile kadına grip aşısı yapılmış ve grip aşısının hamile kadınlara ve bebeklerine hiçbir zararı olmadığı tespit edilmiş. Tıp uzmanları, önceki grip aşılarına aşırı reaksiyon vermediğin takdirde mevsimsel grip aşısını yaptırmanda hiçbir sakınca görmüyor.

Hamilelik ciğerlerine ve kalbine fazladan yük bindirdiği ve bağışıklık sistemini de zayıflattığı için gribe yakalanma oranın artar.Ayrıca, korkutucu ama, zatürre veya solunum yetmezliği gibi komplikasyonlara da sebep olabilir. Bu yüzden grip aşısını atlamaman ikiniz için de çok çok önemli.

Ayrıca bazı araştırmalar gösteriyor ki, grip aşısı olan hamilelerin bebekleri  doğduklarında ,gribe karşı daha dayanıklı oluyor.

Eğer güvenmediğiniz aşılar varsa, doktorunuza sormadan lütfen yaptırmayın.

Diğer aşılar güvenli mi?

Maalesef tüm aşılar hamileler için güvenli değil. Ancak uzmanlar, eğer son 10 yıl içinde olmadıysan, difteri ve tetanos aşılarını da olmanı öneriyorlar. Yurtdışına gidiyor veya bazı enfeksiyonlara önlem alman gerekiyorsa doktorun uygun görürse menenjit, zatürre, hepatit A ve B aşılarını da önerebilir. Burada kritik nokta, canlı virüsten elde edilen aşılar, kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve su çiçeği aşıları.

Hiç istemeyiz ama oldu da ayağın kaydı ve düştün. Doktora gitmeli misin?

Düşmek her zaman panik yaratan bir şeydir hamilelikte. Ancak unutmamalısın ki hamilelikte bedenin bebeğini korumak için şekilleniyor. Karnında bebeğini saran amniyotik sıvı bir yastık gibi koruyor aslında miniğini. Hamileliğin ilk haftalarında da rahmin leğen kemiğinin arkasına gizlenir. Yani bebeğin çok daha korumalı bir ortamda gelişimine devam eder.

Ancak, 24 haftadan sonra karın boşluğuna bir darbe gelirse, bu birtakım sorunlara yol açabilir. Acilen doktoruna gitmekte fayda var.

Bizce, eğer içiniz rahatlayacaksa tabii ki doktorunu ara. Her şey kontrol altında mı bir bakılabilir. Ancak özellikle şu durumlarda kesinlikle bir doktora veya bir hastaneye gitmeyi ihmal etme:

Düşme sonucu;

  • Rahim kasılmaları oluyorsa,

  • Ağrı ve kanama olursa,

  • Amniyotik sıvı sızması varsa,

  • Bebeğin hareketlerinde azalma varsa.


Sen ve bebeğinin sağlığı hepimiz için çok önemli. Her zaman işleri garantiye almakta fayda var!