Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, üniversite öğrencilerine yaptığınız bir eğitim yatırımını 1,4 oranında geri alıyorsunuz. Anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine yaptığınız yatırımı ise 7 katı ile geri alabiliyorsunuz. Bununla birlikte, çocuk eğitimine doğum öncesi ve sonrasıyla yapılan yatırımın, ne kadar değerli olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Ne kadar erken o kadar iyi hedefi ile başlatılan her çocuk eğitimi girişimi mutlaka faydalı olacaktır.

Çocuk eğitiminin vazgeçilmezi olan iletişimin, sadece çocuk ve anne-baba arasındaki kaliteli iletişim ile sınırlandırılması yanlış olur. Bu konuyu hem anne-babanın kendi arasındaki iletişimi hem de anne-babanın çocuk ile kaliteli iletişimi olarak düşünmek gerekir. Eşler arası ve çocukla iletişimde tutarlı ve kararlı olmak konusunda bilgi sahibi olmak ise çocuk eğitimi noktasında bize olağanüstü kolaylıklar sağlayacaktır.

İletişim aslına bakılırsa tüm hayatımızı şekillendiren bir direksiyon misalidir. Sağa ve sola ani kırmalar yapılmazsa aracınızı düzgün bir şekilde yolda götürür. Ama direksiyon hâkimiyetiniz iyi değilse kazalara yol açmanız an meselesi olur. Bundan dolayı, ikili ilişkilerimiz için evlenmeden önce özellikle alınması gereken bir eğitimdir iletişim becerileri. Eşler arası iletişiminiz doğru bir şekilde oturmadıysa çocuğunuza da faydalı olmanız zorlaşır. Hatta zararlı olmaya başlarsınız. Bu durumu önlemek adına; eşlerden, mutlaka doğru bir iletişim içerisinde olmaları ve çocuklarını doğru yönlendirecek, onları örnek davranışlarla eğitebilecek yetkinliğe erişmiş olmaları beklenmektedir.

Doğan CÜCELOĞLU hoca kendi kalemiyle paylaştığı bir anısında şunları anlatıyor; “Kitap imzalatan yaşlı bir bayan, “kocamla iletişim sorunlarımız var, ne yapacağım? diye sordu. Yüzü acı, alaycı bir tebessümle kaplıydı. Umutsuzdu, ama öylesine sormaktan da kendisini alıkoyamamıştı. “İletişim sıfır mı?” diye gülümseyerek sordum. “Sıfır değil!” dedi. Durdu, nefes aldı “Eksi” dedi, “sıfırın altında!” “Kaç yaşında eşiniz?” diye sordum. “Yetmiş sekiz” dedi. Yüzüne baktım; bakıştık. ‘benim elimden ne gelir’, bakışıma, ‘biliyorum, ama söylemeden edemedim,’ bakışıyla cevap verdi. Hüzünlü bir veda bakışıyla imzaladığım kitabı aldı ve ayrıldı.”

Benim bu olayda ilk aklıma gelen şey, bu çiftin bunca yıl hala sorun halinde duran iletişim problemi içinde büyüyen çocuklarına neler olduğu ve çocukların bu iletişimsizlikten nasıl etkilendikleri sorusuydu. İşte bu soru üzerinden anne-baba ve anne-baba-çocuk arası iletişimin ne kadar hayati bir durum olduğunu görebiliyoruz.

Peki, anne-babanın ve anne-baba-çocuğun iletişimi nasıl olmalıdır ki hem birbirlerine hem de çocuklarına faydalı olabilsinler?

  • Öncelikle ömrünüzü hem sustuklarınızı hem de konuştuklarınızı duyan bir eşle geçirin.
  • Aranızdaki problemlerden şikâyet etmek yerine, konuşmayı tercih etmeniz yararlı olacaktır.
  • Tutarlılık üzerine çabalamanız hem sizin hem de çocuğunuzla aranızdaki iletişimi kolaylaştıracaktır.
  • Dediğinizi yapmak için elinizden geleni yapmalısınız. Aksi takdirde çocuğunuz sınırları her seferinde zorlayacaktır.
  • Çocuğunuzun önünde tartışmamaya özen göstermelisiniz. Eğer bu mümkün olmadıysa, çocuğunuzun önünde eşinizle barışmalısınız.
  • Çocuğunuzun önünde onun istekte bulunduğu konu hakkında, farklı düşüncelere sahip olduğunuzu fark ettirmemelisiniz.
  • Çocuğunuzun yanında biriniz ak dediyse diğeriniz kara dememeli, bunu daha sonra karara bağlayıp tek bir cevap üretmelisiniz.

Bu önerilerin sayısını arttırmak mümkün, fakat bilgi olarak değil de uygulamalı olarak bu ve buna benzer önerileri hayata geçirmektir önemli olan. Bunun içinde çok okumak ve bir uzmandan destek almak faydalı olacaktır. Aklımızın bir köşesinde durmasında çok yarar gördüğüm birkaç cümle ile bitireyim;

Çocuk doğurmayı annelik, çocukların maddi ihtiyaçlarını gidermeyi babalık sanmaktan vazgeçmek zorundayız. Doğurmak annelik, doyurmak babalık değildir. Annenin de babanın da ortak sorumluluğu, çocukların kişiliğini yoğurmak ve doğru iletişimi kullanarak örnek olmaktır.

 

Ahmet Fatih ERKAN
Psikolojik Danışman
Aile ve Eğitim Danışmanı