Evet, yaklaşık olarak 2 saat önce farkettiğim ve oturup uzunca düşünüp gerçekliğinin farkına vardığım bir konudur. Aslında çok da kısa ve öz bir konu. Hamilelik boyunca şöyle hijyenik olacağım, böyle dikkatli olacağım, aman da düzenim bu şekilde olmalı diyerek hayaller kurup durdum her fırsatta.

Peki sonuç mu?

Asla yapmam dediğim her şeyi tam olarak yapıyor, "o önemli değil ya" dediğim birçok şeye ihtiyaç duyuyorum.

İşte vaziyet tam da burada gösteriyor kendisini. Anneannemin o level atlatan cümlesi giriyor devreye 'Büyük lokma ye büyük laf konuşma'.

'Been asla bebeğimin altını öyle her yerde değiştirmem.' derken şimdi sırt üstü yatırabildiğim her yerde değişir oldu o bez. (Uygun ortam ve temizliğine inandığınız her yerde değiştirebiliyorsunuz bebeğinizin altını, bir sürü teferrauat satın alarak masrafa sokmayın kendinizi.)

'İlk 3 ay mecburi ihtiyaçlar hariç dışarı çıkmak yok, mazallah kapıverir enfeksiyonu' diyordum. Asya 5 günlükken koyup bebek arabasına yürüyüşe çıkana kadar tabii. (Ben biraz aceleci davranmış olabilirim belki. Ancak siz de kendinizi hazır hissettiğinizde hava şartlarına göre giydirdiğiniz bebeğinizin güvenliğinden eminseniz, mümkünse araç kullanımı olmayan, açık hava hatta bol ağaçlı bir yürüyüş yolunda bebeğinizle gezmeye çıkabilirsiniz.)

'Asla gürültü olmayacak. Kızımın uykusu ilk 3 ay bölünmeyecek. Ufacık bir çıtırtı çıkaranın ağzına terlikle vurup bayıltıyordum güya.' Şimdi mi? Açtığım müzik sesiyle mutfakta yemek yapıyorum. (Sizi rahatsız edecek yükseklikteki her ses bebeğinizi de hunharca rahatsız edecektir. Makul tonlarda ve gündüz saatlerinde açılan müzik ve dinlenmeye yardımcı sesler, yanında ettiğiniz sohbetler -ki kesinlikle tartışma tarzında değil - daha aktif olmasına yardımcı oluyor.

'Aman nazar olur öyle fotoğraflarını sosyal medyaya koymak yok, 6 aylık olsun ancak öyle' diye kurallar koyuyordum sanki :). O 40 günün dolmasıyla hangisini koysam diye seçmeye başladım. Tabii bir yandan da acaba gerçekten nazar değer mi korkusuyla okuduğum dualar indirdiğim hatimler de ayrı bir konu :)

Velhasıl kelam işin özü şudur: evet hamilelikte bebeğinize nasıl bakacağınız konusunda kurduğunuz hayallerin %90 ı gerçek olamıyor maalesef. Ancak ilginçtir ki bu durum sizi üzmüyor ya da hayal kırıklığına uğramıyorsunuz. Onun sağlıklı olması, size doğru savurduğu bir gülücük, tek başınıza yaptıramam sandığınız banyosunu zevkle bir başınıza yaptırmanız bile sizi dünyanın en mutlu annesi yapabiliyor. 

En iyisi doğumla yüklenen annelik içgüdülerinizi kullanın ve sadece bebeğinize odaklanın. Annelik görünmezdir:)