Hamileliğimin 29. Haftası geldiğinde tüm bebekli arkadaşlarımdan hastane çantası önerilerini toplamış ve kendiminkini hazırlamaya çoktan başlamıştım bile (29 hafta çok erken dediğinizi duyar gibiyim ama ya Aksel de annesi gibi tezcanlı olup bize bir sürpriz yapmaya kalkışırsa diye hiçbir şeyi son dakikaya bırakmamalıydım.)

İşte benim arkadaşlarımdan aldığım tavsiyeler ve internette okuduğum yerli/yabancı blog önerileri sonucunda hazırladığım hastane çantası listem ; umarım sizler için de faydalı olur.

Bebek için:

3 adet yarım kollu / 3 adet uzun kollu tulum (ben en çok Carter’s ın kendinden eldivenli modellerinden memnun kaldım. Bebeğin tırnakları çok keskin olduğu için eldivenli modelleri tercih etmenizde fayda var.)

Başlık & Çorap & Patik

Battaniye (mevsime göre ince veya kalın)

Havlu & bebek şampuanı (bazı hastanelerde bebeği yıkayabiliyorlarmış. Ben Aksel’in yıkanmasını istemedim. Bebekler verniks denen bir tabaka ile kaplı şekilde doğuyorlar ve bu tabaka için bebeğin doğal kremi, bir nevi antioksidan diyebiliriz.)

Bebek bezi (kilosuna bağlı olarak 0 beden veya 1 beden tercih edebilirsiniz. Ben her ikisinden de almıştık ancak Aksel için ilk 2 hafta kadar 0 beden bez kullandık.)

Ağız mendili

Islak mendil

Hastane çıkış kıyafeti (Ben Aksel’e hastane çıkış kıyafeti olarak rahat bir eşofman takımı hazırlamıştım. Şahsi fikrim yeni doğmuş bir bebeğin içinde kendini rahatsız hissedeceği ve bir yerlerini çizebilecek taş / payet işlemeli kıyafetler tercih edilmemesi.)

         Ana kucağı (Arabayla eve dönerken bebeğin güvenliği için ana kucağında taşınması önemli)


Anne için:

3 adet loğusa geceliği & sabahlığı (önden düğmeli veya göğüs kısmı açılabilen modeller tercih edilmeli. Ben en çok Oysho’nun Maternity serisinden aldığım modellerden memnun kaldım. Yalnızca hastanede değil, emzirdiğim sürece de kullandığım çok kullanışlı modelleri var.)

Çorap & çamaşır & terlik

Bakım malzemeleri (diş fırçası, saç fırçası, saç tokası, şampuan, kremler vs.)

Emzirme sütyeni

Göğüs ucu kremi

Göğüs pedi

Loğusa pedi

Eve giderken giyeceğiniz kıyafet (Doğurur doğurmaz göbeğiniz gidecek sanmayın , yanınıza hamile taytlarınızdan veya eşofmanlarınızdan almanızı ve eve dönüş için rahat kıyafetler hazırlamanızı tavsiye ederim.)

         Şarj aleti (Malum telefonsuz doğuma bile gidemiyoruz artık)


Benden son bir minik tavsiye; hepimiz biliyoruz ki hamilelik insanı korkunç şekilde unutkan hale getiriyor. Eğer siz de benim gibi çantanızı önceden hazırlayacaksanız, ya içine koyduklarınızın fotoğrafını çekin ya da listeleyin ki, zaman geldiğinde çantaya neyi koyup neyi koymadığınızı hatırlamaya çalışırken, son dakikada çantayı darmadağın etmek zorunda kalmayın .