Hamilelik seks hayatımı nasıl etkileyecek diye sorduğunu duyar gibiyiz! Bu konuda neredeyse tüm hamile kadınlar ve baba adaylarını çoğunluğunun aklını kurcalayan binbir soru oluyor. Gelin birlikte hamilelik ve cinsel hayatla ilgili en çok sorulan birkaç soruya göz atalım.

Hamilelikte seks yapmak doğru mu?

Hamileliğin normal ilerledikçe seks yapmakta hiçbir sakınca yok. Olur da doktorun seks yapma derse, o zaman onu dinlemen çok önemli. Genellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bulantı, kusma gibi durumlar cinsel arzuyu iki taraf için de azaltabilir. Ama ikinci 3 aylık dönemde göğüslerine ve genital organlarına kan aşının artması, seks arzunu körükleyecektir. Son 3 aylık dönemde , kilo alımı , bel ağrıları gibi durumlar yine biraz seks isteğinin azalmasına sebep olabilir. Ama her çift birbirinden farklı. Dediğimiz gibi, doktorunuz aksini söylemediği sürece her zaman biraz eğlence için zaman var :)

Hamilelik döneminde en uygun seks pozisyonları neler?

Bu tamamen çiftlerin rahatlığına kalmış bir durum. Hamilelik ilerledikçe en iyi pozisyonu deneyerek bulabilirsiniz.

Hamilelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi , vermez mi?

Seks, bebeği etkilemez! Bunu birkaç kere daha söyleyeceğiz. Öyle olduğunu sanan çok kişi var ancak bebeğiniz senin rahmindeki amniyotik sıvı ve rahim ağzını tıkayan mukoid tıkaç sayesinde korunuyor!

Prezervatif gerekir mi?

Hamilelikte cinsellikle bulaşan enfeksiyonlara maruz kalmak bebek açısından da hamilelik açısından da yüksek risk taşır. Bu hastalıklar birçok şekilde bulaşabilir.Bu yüzden prezervatif kullanmakta fayda var. Nolur nolmaz.

Oral sekste sınırlar ne?

Hamilelik döneminde anneye oral seks yapmanın sakıncası yok. Ancak vajinanın içine hava üflenmemesine dikkat etmek çok önemli. Ender olsa da hava akımı bir damarı tıkayabilir ve bu da bebeğin hayatını tehlikeye atabilir.

İsteksizlik oluyorsa ne yapılabilir?

Bu can sıkıcı olabilir ama geçici olduğunu unutma! Hamileyken arada böyle hissetmek çok normal. Saygı ve sevgiyle her şey yoluna giriyor merak etme!

Bebek doğduktan ne kadar sonra seks yapılabilir?

Sezeryan veya normal doğum farketmiyor. Doktorların çoğu cinsel ilişki için 4-6 hafta kadar beklemek gerektiğini söylüyor! Bu süre rahim ağzının kapanması ve yırtıkların iyileşmesi için gerekli! Azıcık daha sabretmek zorundasın, ama bu dönem de hızla geçecek , merak etme !