Umarız hamileliğin boyunca hiç hastalanmazsın, soğuk algınlığın ve baş ağrın olmaz. Alerjilerin baş göstermez. Ama bunlar herkesin başına gelebilen şeyler. Maalesef hamilelik de, bunların başına gelmesine engel değil. Bir ağrı kesiciye veya antihistaminiğe ihtiyacın olabilir. Ama bebeğine zarar verecek bir şey kullanmaman çok önemli!

Peki ne içmeli, ne içmemeli?

Genellikle olabildiğince ilaç kullanmamakta fayda var. Bazı ilaçlar bebeğin gelişimini etkileyebiliyor ve düşüklere sebep olabiliyor. İster reçeli ister reçetesiz olsun, doktoruna danışmadan sakın ilaç alma!!!

Sürekli ilaç kullanımı gerektiren astım, hipotiroit, depresyon ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları olan hamileler, doktorlarına danışmadan ilaçları bırakmamalılar. Doktorlar sana en iyi gelecek ilacı söyleyecektir. Bazı durumlarda ilaç değişikliği olur, bu da tamamen sana ve bebeğine daha az risk oluşturacağı düşünüldüğünden!. O yüzden panik yok!!

Bazı ilaçlar ise hamileliğin ilk dönemlerinde çok riskli olabiliyor. İşte bunların en tehlikelilerinden bazıları:

  • Thalomid- çok amaçlı bir ilaç

  • Accutane- akne tedavisinde kullanılan bir ilaç

  • Soriatane- sedef hastalığında kullanılan bir ilaç


?Bu ilaçlardan birini kullanıyorsan, bırakmadan hamile kalmamak çok önemli! Doktoruna danışmadan ilaç bırakma, veya başka bir ilaca geçme. İlaç söz konusu olunca işi şansa bırakmamak lazım. Her şey doktor kontrolünde olmalı!

Peki ya bitkisel ürünler?

Bitkisel ürünler doğal oldukları için güvenlidir gibi yanlış bir kanıya kapılma sakın! Bitkisel ürünler de sakınılması gereken şeyler arasında. Sadece doktorun izin verirse kullanabilirsin. Bitkisel ürünlerin çoğu test edilip onaylanmış değil. E hamilelik dönemi de risk almama dönemi. Bu yüzden bunlardan uzak durmakta fayda var.