Sen değerli annemisin üyesi, hamile kalmadan önce belki de en çok düşündüğün konu bu değil mi itiraf et kendine. Ancak nedense kimseyle paylaşılmayan, içine atılan ve hep en az önemsenen konudur “seks”. Halbuki, hamilelik döneminde hiç yabana atılmayacak konu, sağlıklı ve keyifli bir cinsel ilişkinin devam edebilmesidir. Bir diğer atlanan nokta ise hamilelik dönemindeki sağlıklı bir cinsel yaşamın, kadınların daha kolay bir hamilelik ve doğum süreci geçirmesine yardımcı olduğudur. Cinsel ilişki sırasında kadın fazla derecede serotonin hormonu salgılar ve bu hormon direkt olarak bebeğin gelişmesine destek verir. Aynı zamanda eşler arasındaki sevginin artmasından dolayı bebeğin ruhen daha sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamında doğmasına yardımcı olur.

Ancak ve ancak istisnalar kaideyi bozmaz sevgili okurum. Gelelim düşük riski, erken doğum, kanama, enfeksiyon vb. durumlarda  kadınların cinsel ilişkiye girmesi önerilmemektedir. Ama unutmayalım ki her iki durumda da (sağlıklı veya riskli hamilelik) asıl kriter seks durumunda hangi pozisyonun kullanıldığıdır. Hangi pozisyonda olursan ol bebeğe baskı yapılmamalı ve partnerinin de olabildiğince yumuşak davranması önemlidir. Özellikle doktorunuz aksi bir durum söylemediği takdirde, rahatlıkla son aylara kadar cinsel birleşmede bulunabilirsiniz. Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki her ne kadar kanıtlanmış olmasa da son 4 haftada yapılan seks sırasında spermin, rahimde açılmayı ve orgazm sırasında salgılanan hormonla birlikte rahim kasılmalarını arttıracağından dolayı cinsel ilişkide bulunmamaları teorik olarak önerilmektedir.

Tabii ki yine de bebeğe bir şey olur korkusuyla seksi daha erken bırakan hamilemiz, sana lafımız yok. Kendi tercihin. Ancak unutma ki bu süreç sadece bebeği değil aynı zamanda evliliği, eşini, aşkını, süre gelen hayatını minimumda ihmal etmen gereken bir süreç. Dolayısıyla bu süreçte  kendine sorman gereken soru birincisi hamilelik sürecim ve bebeğim sağlıklı mı, eğer evetse yola devam sevgili annemisin okuru. Yani biz kadınların sanki bu süreçte uğraştığı birçok şey yokmuş gibi aşkı da canlı tutmak bize düşüyor.:)

 

ANNEMİSİN 5 MADDEYE DİKKAT!

1)   Yukarıda belirttiğimiz riskli dönemler içerisinde cinsel ilişkiye kesinlikle girme.

2)   Acı, ağrı, kanama, su gelmesi gibi durumlarda mutlaka doktoruna bildir.

3)   İçinde kimyasal bulunan egzantirik kokulu preservatifleri asla kullanma. Buna kayganlaştırıcı jelde dahil !

4)   Mutlaka sağlıklı cinsel yaşamında sana uygun olacak seks pozisyonlarını doktoruna açıkça sormaktan çekinme!

5)   Unutma sorunsuz giden bir hamileliğin varsa cinsel ilişki erken doğuma sebep olmaz!


Son olarak hamilelik riski sebebiyle cinsel yaşamına erken veda etmek zorunda kaldıysan eğer, unutmaki partnerini mutlu etmenin yolu sadece cinsel birleşme değil. Başka yollardan da ateşli olmak yine sana düşüyor. Son olarak hamilesin diye asla aşksız, tutkusuz, sekssiz kalma değerli okurumuz.