Hamileyken vücudunuz değişirken aslında yeni korkular da edinmeye başlarsın. Bu korkular çoğu hamile için gerçekten kafa kurcalayıcı ve stres faktörü olabilir. Biz de etrafımızdaki annelerle konuşarak bu korkulardan bir “Enler” listesi çıkardık. Hadi bakalım hangi korkuların gerçek, hangileri sadece bir paranoya belirtisi...

Bebeğini kaybetme korkusu

Çoğu anne adayının en büyük korkusu düşük yapmak. Evet, düşük yapmak bir olasılık ama bu korkunun hayatını ve düşüncelerini kontrol etmesine izin verme. Çoğu düşük vakası birinci trimestrede gerçekleşiyor. 12 haftadan sonra ise bu risk gitgide azalıyor. Yani 14.haftayı sağlıklı bir şekilde atlattıysan, düşük yapma olasılığın %1. Neredeyse yok denecek kadar az.

Karnının üstüne yatıp bebeğini ezme korkusu

Bu anne adaylarının en çok endişelendiği şeylerden biri.”Ya uyurken yüzüstü dönersem ve bebeğime bir şey olursa?!” Ama meraka gerek yok! Vücudun bebek için karnında oldukça fazla yer açıyor. Doktorlar, hamileliğin ilk dönemlerinde yüzüstü yatmanın hiçbir zararı olmadığını söylüyor. Karnın büyümeye başladıktan sonra zaten yüzüstü dönmen mümkün bile olmayacak. Ya rahatsız hissedeceksin ve kendiliğinden hemen pozisyon değiştireceksin ya da hiç dönemeyeceksin. Bu yüzden korkacak bir şey yok:)

Hamilelik kilolarından kurtulamama korkusu

Doğumdan sonra eskisi gibi görünmüyor olacaksın. Bu doğru. Sonuçta 9 ayda aldığın kiloları bir gecede vermen mümkün değil. Ama eskisinden daha iyi görünmemek için hiçbir sebep yok! Öncelikle bu endişeni hamileliğin boyunca düşünüp hamileliğin güzel yanlarını gölgelememeni öneriyoruz. Bir kere kendini lütfen hiç kimseyle kıyaslama. Ne diğer hamile arkadaşlarınla ne de televizyonda gördüğün ünlü annelerle. Herkesin kilo verme süreci farklı. Senin de bunu kendi yolunla başaracağına şüphemiz yok!

Altına kaçırma korkusu

Burada biraz dürüst olacağız. Hamileliğin bir iki anında birkaç sızıntı vakası yaşayabilirsin. Özellikle hapşırma, öksürme veya ani kahkahalarda bu başına gelebilecek bir şey. Ama bu altına kaçırmak demek değil. Bir iki damla sızmasının kimseye zararı yok. Bunu önlemek için günde 3 kere 10’ar tekrardan Kegel egzersizi yapmanı öneriyoruz! İşe yarayacak, emin olabilirsin.

Bebeğine zarar verecek bir şey yeme korkusu

Bizce bunu çok kafana takmaya gerek yok. Yenilemeyecekler listesindeki şeyler zaten belli. Çiğ et, deniz ürünü, pastorize edilmemiş süt ürünleri, alkol ve diğer yasaklı ürünler , hepimizin bildiği yiyecekler. Yediğin şeylerin içinde ne olduğunu bildiğin sürece ve sağlıklı beslenip doktorunu dinlediğin sürece bebeğin iyi olacak.