Hissettiğim en güzel duygu, o an içimde büyüttüğüm o minik bebeğin, bir gün hayatımın en büyük en önemli en değerli varlığı olması. Annemizin kıymetini, henüz bebeğimiz sadece 5 haftadır karnımızdayken anlamak..

Sonu gelmeyen iç bulantılarının başlaması, eli ayağı düzgün, sağlıklı doğsun diye dualara başlamak, zeki olsun diye haftanın 2 günü balık yemek, bağırsak problemi yaşamasın diye 2 gün makarna yiyip, allerji ve şeker çıkmasın, sinirli olmasın diye, çay, kahve gibi her tür kafeinden, tatlıdan uzak durmak, meyveyi bile sınırlı yemek, gece erken uyumak, sabah gülerek uyanmak, açık havada her gün en az yarım saat yürümek... Kısacası hem kendimize hem bebeğimize çok iyi bakacağımız 40 hafta geçerken işyerinde bizi neler bekliyor? İşimizi sorumluluklarımızı aksatmadan işyerimizde kendimize nasıl dikkat edeceğiz? Hamilelik ve doğum bize nasıl haklar sağlayacak?

İş kanununun 74. maddesi hiçbir kadın hamile olduğu için işten çıkarılamaz demektedir. Ayrıca;
 

  • Hamile kadın doktor raporuna bağlı olarak çalışma saatlerinde değişiklik isteyebilir.
  • Ağır hamilelik geçiriyorsa tehlikeli işlerde çalıştırılamaz.
  • Seyahat gerektiren işi varsa masa başı işe dönebilir.
  • Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde işe gelmeyi talep edebilir.
  • Gece vardiyasından muaf tutulabilir.
  • ?Rutin ve ekstra muayeneler için işyerine bildirip işten çıkabilir.


Bunun dışında,
 

  • Doğum öncesi 8 hafta (ikiz bebekte 10 hafta), doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin alır ve maaşından hiçbir kesinti yapılamaz.
  • ?Doğuma 3 hafta kalana kadar çalışırsanız çalıştığınız 5 hafta doğum sonrasına eklenir.
  • ?İsterse 6 ay daha izin kullanabilir fakat bu sürede kendisine hiçbir ödeme yapılmaz işten de çıkarılamaz.


Doğum sonrasında ise;

Çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günlük bir buçuk saat süt izni verilir (memursanız ilk 6 ay 3 saat, diğer işlerde 6 ay bir bucuk saat). Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır ve gün içinde ne zaman kullanılacağını anne belirler.

Son olarak;

Doğum borçlanması halinde 6 yıl erken emeklilik mümkündür.

Bu bilgiler ve haklar neticesinde sağlıklı bir hamilelik ve huzurlu bir doğum sonrası için elimizden geleni yapalım. Her güne gülerek ve huzur içinde başlayıp günümüzü sevgiyle bitirelim. Hem işimizde, hem evimizde mutlu olalım. Sağlıklı doğumlar, güzel bebekler, mutlu anneler, sevgi dolu aileler, huzurlu günler diliyorum...