Doğumunu planlaman çok önemli. Bu planlama anında doğumda yanında biri olsun mu, olacaksa kimin olmasını istersin gibi soruların cevabını önceden belirlemek seni de rahatlatacak!

Genellikle çoğu anne adayları, doğuma eşleriyle birlikte girerler. Bazıları ise diğer yakınları tercih eder. Bazı doğumlarda doğum fotoğrafçısı da bulunabilir. Bu biraz tercihe biraz da doktorun ve hastanenin iznine ve kurallarına bağlıdır. Peki buna nasıl karar verebilirsin?
 

- Doğumdan önce hastanenin kurallarını öğren. Dediğimiz gibi, kurallar her yerde farklı olabiliyor. Bu tamamen kapasiteye ve koşullara bağlı. Ama bir sor ve öğren deriz. Doğum planı yaparken bu da olmazsa olmaz sorularından.
 

- Eşinle ve yakınlarınla konuş. Öncelikle eşinin doğuma girmesini istiyor musun? Bu konuya aranızda karar vermeniz lazım. Daha sonra bir fotoğrafçı , bir doula (doğum koçu) yanında olsun mu? Bu da önemli bir karar. Peki ya annen? Yok ben hiç kimseyi istemiyorum, kendim hallederim diyorsan o da olur. Sadece son anda panik olmamak için bunları düşünmeye başlasan iyi olur O Eşinin sana ne karar verirsen ver destek olacağından şüphemiz yok !
 

- Sezaryen olma ihtimalini göz önünde bulundur. Sonuçta bazen her şey istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Sezaryen doğum ihtimali her zaman var. Bu durumda hastanenize sormanızda fayda var. Tıbbi olarak uygun olmayan bir durum olursa doktorun sana gerekli bilgileri verecektir. Sormayı unutma O
 

- Son dakika fikrin değişebilir. O zaman kendini hiç kötü hissetme.  Doğum anında yanında birini istemediğini belki hemşire veya doktorun kimseyi kırmadan söyleyebilir. Ya da yalnız girmeye karar verip yanında birini istersen, biz hiç sorun olacağını sanmıyoruz O