Evet sevgili anne adayları, artık adaylıktan kurtulup anne olma zamanı geldiğinde hem normal doğumda hemde ameliyatlı doğumlarda maalesef yine diş ve dişeti sorunlarımız olabilir. Mesela doğum esnasında dişlerimizin çok sıkılması kaçınılmaz bir reflekstir. Sadece bu sıkma sırasında mümkün olduğunca alt çenemizi ve üst çenemizin normal konumunda kapatarak sıkmaya özen gösterelim. Genellikle alt çenenin öne doğru getirilerek sıkma durumunda ağzımızda daha önceden yaptırdığımız dolgu ve diğer dişsel sabit restorasyonlar, ters darbe gelmesi nedeniyle aşırı sıkmadan dolayı kırılabilir veya alt çene luksasyonu yani oynaması söz konusu olabilir.

Sabit olmayan protezler varsa anne adayının ağzında onların da  içi su ve temizleyici tablet bulunan kaplarda saklanması tavsiye edilir. Anne adayımızın ameliyat ve anestezi alması söz konusu ise, bu sabit olmayan tüm protezlerin ağızdan alınması gerekmektedir ve zaten anestezi uzmanları buna  dikkat ederler. Sadece anestezi sırasında ağızdan nefes tübünün sokulması sırasında yapılacak sert ve ani hareketle ağızda, bilhassa ön dişlerde bulunan dolgu ve sabit diş protezlerinin kırılmasına veya düşmesine yol açabilir. Bunu engelleyebilmeniz açısından anestezi doktoruna ön dişlerinizde kırılgan olabilecek dişler olduğunu söylemeniz önemlidir.

Doğumdan sonraki günlerde de hareketsiz kalmanız gerekiyorsa da mutlaka diş bakımı konusunda yardım alınız ve gargara yapınız. Zaten hamilelik gingiviti oluşmuş olan dişlerimizi bakımdan mahrum etmek istenmeyiz çünkü ağrı ve kanamalara ,daha sonrada kemik erimelerine yol açarlar.

Doğum sonrası artık sadece kendi ağız  ve dişlerinizin değil de bir de sevgili yavrunuzun ağz ve dişerinin sorumluluğu büyüyünceye kadar üzerinize binecektir. Tabii ki doğumdan sonra yavrunuzun dudakları ve alt üst çene kemikleri ile dişetleri kontrol edilmelidir. Bunlarda olabilecek anomaliler inşallah oluşmaz ama karşılaşılması durumunda nasıl hereket edeceğimizi ve nereye gideceğimizi bilmemiz de gerekmektedir.