Dış gebelik, her 100 gebelikten birini etkileyen, sık görülen ve ölüme sebep olabilecek bir durumdur. Döllenen yumurtanın rahimin dışına yerleşmesidir. Hamilelik ilerledikçe, ağrıya ve kanamalara sebep olur.

Dış gebeliğe neler sebep olur?

Yumurta genelde, 4-5 gün içinde yumurtalıktan aşağıya, rahime doğru ilerler ve döllendikten 6-7 gün sonra rahime (uterus) yerleşir. Dış gebeliğin en sık rastlanan nedeni, fallop tüplerinde daralmaya veya tıkanmaya sebep olan bir zedelenmedir.

Normalde, kasılıp döllenmiş yumurtayı rahme götüren tüpün duvarında da bir sorun olabilir.

Apandisit veya kadın hastalıkları gibi sorunlar, tüpte kıvrımlar ve yapışmalara sebep olabilecek zararlar verir. Bu da yumurtanın geçişini geciktirip, tüpte yerleşmesine sebep olabilir. Ancak, birçok durumda yumurtanın neden tüpte yerleştiği bilinmemektedir.

Olası sonuçlar nedir?

Birçok durumda dış gebelik, yeni bir regli dönemi gelmeden veya çok az belirtilerle veya ağrı ve kanama şeklinde belirtilerle, düşer. Bu gibi durumlarda, dış gebelik nadiren teşhis edilir ve bunun bir düşük olduğu sanılır. Bu durumlarda yapılacak bir şey yoktur. Eğer, dış gebelik devam ederse, tüpün ince duvarları gerilecek ve karın ağrılarına sebep verecektir. Gebelik geliştikçe, tüp yırtılabilir ve ciddi kanamalara, ağrılara ve kendinden geçmeye sebep olabilir.

Dış gebeliğin belirtileri nelerdir?

Karın ağrısı olan, doğum yapma yaşına gelmiş, cinsel açıdan aktif olan her kadın, aksi tespit edilmediği sürece, dış gebelik yaşıyor olabilir. Sancı aniden başlamış olabilir ve kanama olabilir veya olmayabilir. Vakaların çoğu, hamileliğin 4 ile 10. haftası arasında, aşağıdaki belirtileri gösterir:

Tek taraflı karın sancısı: Bu devamlı ve çok fazla olabilir; ancak dış gebeliğin olduğu tarafta olmayabilir.

Omuz başı ağrısı: Bu, iç kanama sonucu diyaframın rahatsız olmasından dolayı olur.

Hamilelik testi: Test sonucu olumlu olabilir; ancak olmayabilir de. Bazen, bundan emin olmak için daha detaylı kan testi gerekebilir.

Anormal kanamalar: Kadın hamile olduğunu bilmiyor olabilir ve olağan dışı bir regli yaşayabilir. Spiral taktırmış olabilir. Kanama her zamankinden fazla veya daha hafif olabilir veya daha uzun sürebilir. Bu kanama regli kanamasına benzemez, koyu renklidir ve daha suludur, bazen kuru erik suyuna benzetilir.

Nasıl başa çıkılabilir?

Eğer, dış gebelikten şüpheleniliyorsa, hastanede ultrason ve kan testi yapılır. Eğer, ultrason boş bir rahim gösteriyorsa, ancak, hamilelik testi olumlu ise, düşük veya hamileliğin erken zamanları olmasının dışında, dış gebelik büyük bir olasılıktır.

En kesin sonuçlu ultrason, vajina içinden bir tüple yapılır; ancak dış gebeliği her zaman ultrasonda görmek mümkün değildir. Eğer kadın kendini iyi hissediyorsa ve sancısı yoksa, iki veya üç gün boyunca sürekli yapılacak bir hormon kan testi, dış gebelik olup olmadığını tespit edebilir.

Unutmayın hamileliğiniz dış gebelikse, bebeğin yaşama şansı kesinlikle olmaz.

Kimler risk altındadır? 

Doğum yapma yaşına gelmiş, cinsel açıdan aktif her kadında dış gebelik görülme olasılığı vardır. Ancak, eğer aşağıdakileri yaşadıysanız, dış gebelik olma ihtimaliniz artabilir:

Kadın hastalıkları: Eğer fallop tüplerinin enfekte olduğu, sancılı kadın hastalıklarıyla ilgili bir geçmişiniz varsa, (örneğin, klamdiya trakomatis – en yaygın bulaşıcı cinsel ve belirti göstermeyen bir hastalık).

Endometriosis: Sezeryan, apandisit ameliyatı veya dış gebelik gibi, daha önce yapılmış herhangi bir karın ameliyatı, riski arttırabilir.

Spiral takılması: Spiral rahimde olabilecek bir hamileliği önler; ancak tüpte oluşabilecek bir hamileliği önlemekte çok etkili değildir.

Eğer projesteron alıyorsanız, sadece doğum kontrol hapı şeklinde (mini doğum kontrol hapı): Sadece doğum kontrol – progesteron, hapları tüpün hareketini değiştirebilir ve bunun da, az da olsa, dış gebelik ihtimalini arttırdığı düşünülmektedir.

Daha sonraki hamilelikler? 

Kadının tüplerinden birinin yırtılması veya alınması, normal yumurtlamasına engel değildir; ancak hamile kalma şansı yarı yarıya düşecektir. Dış gebeliğin tekrar etme olasılığı % 7 – 10 arasındadır ve bu da yapılan ameliyatın ne tip bir ameliyat olduğuna ve kalan tüplere verilen zararın ne kadar olduğuna bağlıdır.