- Eee Gizem sen ne iş yapıyorsun?

- Ben çocuk psikoloğuyum

- Aa süper pedagog yani

- Hayır çocuk psikoloğuyum

- E aynı şey değil mi?

Hayır değil!! Benim günlük hayatımda özellikle ülkemizdeki kavram karışıklığından dolayı yaşadığım bu diyalog bir türlü çözülemeden sürüp giderken, aslında siz ebeveynler çocuğunuz için yardım alacağınız zaman önemli bir sorun haline geliyor. Çalıştığım merkezde bile kartvizitimde “pedagog” olarak tanımlandığımı gördükten sonra bu savaşımdan vazgeçmiştim. Ama sanırım burası bunu anlatmanın tam yeri, tam zamanı.

Aslında bu ayrımı şöyle bir örnekle anlatabilirim. Örneğin kilo vermek istediğinizde bir beslenme uzmanı ve diyetisyene gidersiniz. Bir restauranta gidip şefe “bana kilo yapmayacak bir şeyler lütfen” demezsiniz. Halbuki o şef de yemeğin hazırlanışını, içindeki faydalı-zararlı şeyleri biliyodur elbette. Ancak kilo verebilmeniz için size uygun, yapılan bazı testler sonucunda hazırlanan bir diyet listesi oluşturacak diyetisyene gitmeniz gerekir. Konu insan psikolojisi olunca da aynı. Peki aradaki fark ne?

Pedagog kelimesi, eski Yunanca'da çocukları koruyan ve onların eğitiminden sorumlu olan kişilere verilen “paidagogos” isminden türemiştir. Yani pedagog, kelime anlamıyla bir çocuk eğitimcisidir. Ülkemizde de “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik” bölümü mezunları pedagog ünvanını alarak çocuk gelişimi ve eğitimiyle ilgili alanlarda çalışabilir. Ancak bir pedagoğun çocuk psikolojisi alanında çalışması ve tedavi uygulayabilmesi için, psikoloji alanında yüksek lisans veya doktora yapmalı veya bu alanda uzmanlaşmalarını sağlayacak eğitimlere katılmalıdır. Çünkü aslında okudukları bölümde verilen çocuk psikolojisi dersleri sınırlı sayıdadır ve çocuk psikolojisi alanında uzmanlaşmak ve çocuğa tedavi uygulamak için yeterli değildir. Zaten hassas ve hala gelişmekte olan çocuğun psikolojisi yanlış tanı, tedavi ve yönlendirmelerle ne yazık ki daha da içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Çocuk psikoloğu ise psikoloji alanında lisans veya yüksek lisans yaptıktan sonra çocuk psikolojisi alanında uzmanlaşmasını destekleyecek eğitimler ve süpervizyonlar alarak kendini geliştirmeye devam etmek zorundadır. Yani anlayacağınız iş yalnızca okulda psikoloji eğitimi almakla bitmiyor, çocuk psikoloğu uzmanı olmak için okul sonrasında da kendinizi seminerlerle, eğitimlerle, güncel testlerin uygulanışı hakkında geliştirmek durumundasınız.