Bebeğin Dişlerinin Fırçalanması

Öncelikle bebeğinizin yeni çıkmaya başlayan süt dişlerinin, önümüzdeki birkaç sene içinde düşeceği unutulmamalıdır. Fakat süt dişleri kendinden sonra gelecek olan dişlere yer yaptığı için de sağlığı ihmal edilmemelidir. İlk çıkan dişler temiz bir gazlı bez, yıkama bezi gibi bezlerle silinebilir veya su ile nemlendirilmiş çok yumuşak ve ufak yenidoğan diş fırçaları ile fırçalanabilir. Nazik olun, bebeğin dişleri yumuşaktır. Dilde de mikroplar bulunduğu için onu da hafifçe silmeyi ihmal etmeyin. Bebek dişi için diş macununa ihtiyaç yoktur ancak bebeğinizin ilgisi varsa bebek diş macunlarından çok ufak bir miktar kullanabilirsiniz. Tükürmeyi, isteyerek becerebildiği döneme kadar mercimekten daha büyük diş macunu kullanmayın çünkü bebekler ağzına giren her şeyi yutmaya meyillidir.

Bebeğin Emeklememesi

Arkadaşlarınızın bebeklerinin altı aylıkken emeklemeye başladığını duymuşsunuzdur, bu yüzden sizin sekiz aylık olan bebeğinizin hala emeklememesi sizi korkutuyor olabilir. Bebekler çoğunlukla 7-9 aylar arasında emekler veya hiç emeklemez. Eğer diğer gelişim evreleri ve motor becerileri bulunduğu ayını karşılıyorsa, emeklememesinde korkacak bir durum yoktur. Bazı bebekler emeklemeden yürür, hatta bir kısmı yürüyene kadar emeklememesine rağmen, yürüdükten sonra emeklemeyi tercih eder. Bazı bebekler ise karınları üzerinde kendilerini kol desteğiyle ileri doğru çekerek emeklemeye başlar. Bu tip bebekler ise yürümeye başlayıncaya kadar sürünmeye devam eder. Her bebek bize olması gerekenmiş gibi gelen sürünme-emekleme-yürüme sırasını takip etmez. Emeklemek belli bir yaşta kazanılması kesinlikle beklenen bir gelişim evresi değildir. Bebeğinizin tatlı canı emeklemek istemezse emeklemez. Bu bir probleme işaret değildir.

Oyun Pedi Alanı/Oyun Halısı/Oyun Parkı

Birkaç ay önce bebeğinizin kendini özel ve mutlu hissettiği, içinden çıkmak istemediği oyun halısı 8 aylık olan bebeğinizin artık ilgisini kaybettiği bir alan olmaya başlayabilir. Şimdi yavaş yavaş dışarda bir dünya olduğunu (en azından salonda) fark etmeye başlıyor ve araştırmak istiyor. Bir zamanlar içinde mutlu olduğu oyun parkında artık bebek kendisini içerden dışarıya bakıyormuş gibi hissediyor ve bu onu huzursuz ediyor. Bebeğinizin keşfetmesini ve karıştırmasını engelleyemeyeceğiniz için, bebeği durup dururken oyun halısında oynamaya zorlamayın. Bu durumu kendi avantajınıza çevirmeye çalışın. Eğer bebeğiniz artık oyun halısı üstünde oynamak istemiyorsa o alanı sadece acil durumlar için (fırına bir şey koyarken, mutfağı silerken, telefonla konuşurken) kullanmayı deneyin. Oyun halısında kaldığı süreyi bir defada beş ile on beş dakika arasında sınırlayın. Bu süre sekiz aylık bebeğin dayanabileceği süredir. Eğer oyun oynarken sizi görmeyi ve duymayı tercih ediyorsa, oyun halısını yakınınızda tutun.

Sevgilerimle,

Psikolog Dila Akdemir