İsimleri doğum lekesi olan bu lekeler her zaman doğumla birlikte ortaya çıkmaz. Bazıları haftalar sonra belirebilir. (hemanjiyom gibi)

Bazı doğum lekeleri kalıcıdır ama bazı türleri bebek büyüdükçe yok olur. Doğum lekelerinin çoğu zararsızdır bu yüzden endişe etmene gerek yok. Estetik kaygılardan veya ileride sağlık sorunu çıkarabilme riskinden dolayı tedavi gerekebilir. Sık görünen doğum lekelerini aşağıda listeledik.

Somon Lekeleri

Somon lekeleri, halk arasında “ leylek öpücüğü” veya “melek ısırığı" olarak da adlandırılır.  Ensede, saç köklerinin başladığı bölgenin üstünde ve altında görülen kırmızımsı lekelerdir. Nadiren göz kapaklarında veya üst dudakta da görülebilir.  Bu lekelerin asıl sebebi, kılcal damarların yüzeye yakın olan yerlerde toplanmasıdır. Göz kapaklarındaki lekeler zamanla kaybolur ama ağlama, zorlanma, kabız gibi durumlarda, ıkınma gibi hareketler sırasında başa dönebilir. Ensedeki somon lekeleri kaybolmayabilir ama bu konuda endişe etmene gerek yok. Genellikle üstünü saçlar örttüğü için gözükmezler. Somon lekesi için herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur.

Mavi Gri Leke

Eskiden Moğol lekesi olarak bilinen bu cilt lekeleri cilt  çürükleriyle karıştırılan büyük düz lekeler şeklinde gözükür. Koyu derili bebeklerde ve Asya kökenli bebeklerde daha sık rastlanan lekelerdir. İleriki dönemlerde tamamen kaybolabilen bu lekeler tedavi gerektirmez.

Sütlü Kahve Lekeleri

Bu kalıcı lekeler adlarından da anlaşılacağı gibi açık kahverengi ya da kahverengi lekelerdir. Bu lekeler çok sık görünür ve vücudun her yerinde olma ihtimali vardır. Genelde tedavi gerektirmez.

Gül Lekeleri (Çilek Hemanjiiyomlar)

Gül lekeleri, cildin üst tabakalarındaki kılcal damarların aşırı fazla büyümesi nedeniyle oluşur. Çileğe benzer kırmızı lekelerdir. Genelde doğumda çıkmayan bu lekeler, önceleri ortası kırmızı, küçük ve soluk renkli lekeler olarak ortaya çıkarlar. Bebeğin ilk yılının, ilk birkaç ayında çıkan bu lekeler, çocuk okul çağına başladığında kaybolur. Bu lekeler yüzün veya vücudun büyük bölümünü kapyalabilir. Hızlı büyüen bazı türleri için lazer veya ilaç tedavisi uygulanabilir. Birkaç gül lekesi olan bebeklerin doktor  kontrolünde olması ve altında yatan başka sebepler olup olmadığının araştırılması önemlidir.

Doğumda Var olan Benler

Bu doğum lekeleri ise kafa derisinde veya gövdede oluşan koyu renkli, iri benlerdir. Büyüklükleri 1cm ila 13 cm arasında değişiklik gösterebilir. Büyük benleri olan çocukların ileride cilt kanserine yakalanma riski yüksektir. Çocuğunuzda böyle bir doğum lekesi varsa doktor  takibi altına almanız gerekir.  

Porto Şarabı Lekesi

Porto Şarabı lekesi başlangıçta pembe olup çocuk büyüdükçe koyu kırmızı veya mora dönüşen kalıcı bir doğum lekesidir. Çoğunlukla yüzde ve boyun çevresinde görülür. Ancak başka yerlerde de görünme ihtimali vardır.  Lekenin olduğu derinin yüzeyi kalınlaşabilir ve kabartılı ve çukurlu bir görünü alabilir. Bu lekelere genellikle lazer tedavisi uygulanır.