Sitemizin okuyucusu bazı anneler şu sorunun cevabını merak ediyorlar: Bebeğine bakan bir anne halsizlik, bitkinlik için nasıl bir vitamin takviyesi alabilir acaba? 

Sevgili anneler, mineral ve vitaminlerin kalori ya da besleyici değeri yoktur. Vücudumuzu besin yerine vitamin ile destekleme düşüncesi doğru değildir. Vitamin ve mineraller besinlerin sindirilmesine ya da kullanılmasına yardımcı olurlar. Öncelikle yeterli ve dengeli besinler alınmalıdır.

Mineraller:

Vücudun ortalama olarak %6’sını oluştururlar. Minerallerin bir bölümü iskelet ve dişlerin yapıtaşlarıdır. Kan ve tüm vücut hücrelerinin yapısına girerler. Diğer bir bölümü ise vücut suyunun dengede tutulmasını sağlar.

Mineraller vücutta besin öğelerinden enerji oluşması için zorunlu oksijen taşınmasında, vücudun çalışmasının düzenlenmesinde gerekli olan enzimlerin bileşiminde yer alır. Savunma sisteminin yeterliliği için de gereklidirler.

Vitaminler:

Aldığımız besin öğelerinin vücudumuzda parçalanıp enerji haline gelmesinde ya da yeni dokuların yapılmasında yardımcı olarak görev alırlar. Kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin emiliminde, kemik ya da dişlere yerleşmesinde etkili olurlar.

E ve A gibi bazı vitaminler vücudumuzun yıpranmasını önler. Vücudumuzun hastalıklara karşı savunma sisteminde görevleri vardır.

Annelerimiz için Gerekli Enerji ve Besin Miktarları
 


Bir anne için gebelikte ve emzirme döneminde en önemli konu, artan kalsiyum ve demir gereksiniminin karşılanmasıdır. Bu iki mineral doğal besinlerden sağlandığından, genellikle artan enerji, protein ve B vitaminleri ile dengeli bir beslenme durumunda, gereksinme kendiliğinden sağlanır. A ve C vitaminleri de yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerden alınabilir.

Annede artan demir gereksiniminin en iyi sağlandığı besinler et, çok iyi pişirilmiş karaciğer, dalak, yumurta, pekmez, kuru meyveler, kuru baklagiller ve mercimektir. Ailenin ekonomik koşulları tasarrufu gerektiriyorsa, gebe kadın et yerine daha ucuz olan yumurta, nohut, mercimek, pekmez ve kuru meyveler gibi besinlerden bütçesine uygun olanları seçebilir.

Kalsiyumun en iyi kaynakları ise süt, yoğurt, peynir, çökelek, kuru meyveler ve kuru baklagillerdir. Eğer gebe kadın günde bir su bardağı süt, bir su bardağı yoğurt, bir kibrit kutusu kadar peynir veya 2 kaşık çökelek tüketirse, günlük kalsiyum gereksinimini karşılamış olur.

A ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Kışın yenilen havuç, portakal, ıspanak, semizotu, tere, lahana ile yazın yenilen kaysı, semizotu, ebegümeci, biber ve domates, A ve C vitaminlerinden çok zengin yiyeceklerdendir. C vitamininin aynı zamanda, demir emilimini artırarak kansızlığı önleyici etkisi vardır.

O halde halsizlik ve bitkinlik için vitamin de olsa ilaçlardan fayda sağlamayı düşünme yerine yeterli ve dengeli beslenmeli ve yeterince dinlenmeliyiz.

Sağlıklı ve dinç günler dilerim.