Gerçekten de iştahsız mı? Annelerin en büyük kabusu; “çocuğum yemek yemiyor”. Yanıtım çok net, güzel anneler “bırakın yemesin".

Evet, bu konuda çok samimiyim bırakın yemesin, bırakın ki, siz biraz düşünebilesiniz. Şimdi size bu konunun kilit noktası olan 2 önemli soru;

Ne yedirmeye çalışıyorsunuz?

Nasıl yedirmeye çalışıyorsunuz?

Birincisi bebeğinizin olduğu ay ya da yaşının beslenme kurallarını çok ama çok iyi öğrenmeli ve ona göre beslemelisiniz. Yani 6 aylık bebeğinize kalkıp da televizyonda gördünüz diye kremalı kinoa çorbası yedirmeye çalışıyorsanız, bence de bırakın yemesin. Lütfen bu konuda işin uzmanlarından destek alarak beslemeye başlayın. Öğrendikleriniz, komşunuzun kızının yedikleri ya da akrabanızın bebeğinin yemedikleri olmasın.

Peki ya her şey doğru ise? Yani bebeğimi ayına ve yaşına uygun en doğru besinlerle besliyorum ama yine de yemiyor diyorsanız? Aslında bunun da bir sihirli noktası var. Bebeğinizin reddettiği o besini hamile kaldığınızda hiç tükettiniz mi? Cevap hayır ise ya da az ise işte sorunu bulduk. Çünkü anne hamileliği boyunca tükettiği tüm besinlerle bebeğini koku ya da aromalar yoluyla tanıştırır. Yani hiç tanışmadığı bir besini ilk seferde bayıla bayıla yemesini beklersek, daha çok bekleriz.:))) Bu konuda da ciddiyim, çünkü bebeğinizi, ilk tanıştığı besinle en az 15 kez ilk kez tanıştırma seansı yaptırmalısınız ve 15 seferin sonunda inatla reddediyorsa o besini “sevmediği yiyecekler” listesine koymalısınız.

Şimdi gelelim Türk annelerin en komik uzmanlık alanına, yani yemek yedirme yöntemlerine. Bunlardan en meşhuru “uçak geliyor aç bakiyiiiiiiim” yöntemi ve maalesef en yanlışı. Çünkü bu yöntemde bebeğinize yediği yemekten tat ve keyif alma duygusunu alıp robotlaşma duygusunu veriyorsunuz. Sonunda da yediği yemeği bilmeyen, tadından bir haber olan ya da televizyonla yemeği bir tutan nesiller yetişmiş oluyor. Hatta ilerleyen yaşlarda televizyon izlerken yemek yiyen çocukların birçoğu obezite sınırına merdiven dayamış. Kısacası, uçak falan gelmesin güzel anneler, ne yediğini bilen nesiller gelsin artık. Şimdi de gelelim bu 2 büyük sorun için en etkili 10 çözüm yöntemine;

1. Bebek liderliğinde beslenmeyi öğrenin. Patron çocuklar.

2. Eğer sinirliyse ve ağlıyorsa ısrar etmeyin, hemen bırakın.

3. Yemek yemek için en fazla 20 dk zaman ayırın. Zaman bitince kaldırın.

4. Yemeklerden önce midesini su ya da çorba gibi sıvı gıdalarla doldurmayın.

5. Hiç tanışmadığı bir besin için en az 15 kez deneme yapın.

6. “Uçak geliyor”, “televizyonda bak ne var” gibi şartlandırma cümlelerini acilen unutun.

7. Ağzından çıkan ya da mama bezine düşürdüğü hiçbir besini tekrar vermeyin.

8. Yemek yeme saatleriniz belirli olsun ve mümkünse sofrada, kalabalıkken yemek yedirin.

9. Kaşık gibi daha az tehlikeli olan her türlü yemek metaryeli ile temas kurmasına izin verin.

10. Sabırlı olun, sabırlı olun, sabırlı olun


Bebek beslenmesine ait bu kıymetli bilgiler 2-4 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşen “İlk 1000 Gün Fetal Hayattan Çocukluğa Beslenme” adlı kongredeki tüm konuşmaların genel bir özetidir.

Unutmayın en kıymetli bilim anneliktir, biz uzmanlar da yardımcıları :)