Araştırmalara göre her 5 çiftten 1'inin çocuk yapmak için evlendiği ama bunun için de 30 yaşına kadar beklediği ortaya konmuş ama bilmek gerekiyor ki doğurganlık 30 yaşından sonra tehlikeye giriyor.

Gelelim çocuk konusunda karar vermiş ama hamilelik hakkında bihaber olan sürpriz anne babalara.. :) Hayatınızın değişeceği 9 ay 10 günlük macera başlıyor, bu macerada galip gelmek için hepinize bol şans :)

9 ay 10 gün boyunca geleceğini besle derken; aslında annenin beslenmesinin bebeğin sağlık haritasını ortaya koyduğundan bahsediyoruz.

Bebek anne rahmine düştükten sonra da uzunca bir yolculuk sizi bekliyor. Öncelikli olarak bu serüvende size eşlik edecek, ruhunuza hitap eden hekiminize karar verin. Çünkü bu süreçte belki de aile bireylerinden bile çok görüp, en çok güveneceğiniz kişi hekiminiz olacaktır. Bu dönemde ne kadar rahat ve güvenli olursanız herşey o kadar planlar dahilinde ilerleyecektir. Hekimi konusunda içi rahat olanların ise kafaya en çok takacakları konu, hakkında uzman görüşüne ihtiyaç duyacakları diyetisyenleri .. Bu dönem içerisinde evinizde bebeğinizin cinsiyeti ve eşyalarından sonra kafanıza en çok takılacak şey hamilelikte alınan kilolar..

Aslında en çok kafa yormanız gereken durum, bu süre içinde geleceğinizi nasıl beslediğiniz?

Evet, bu dönemde ne yerseniz ne içerseniz aslında bebeğinizi o besinle ilk tanıştıran sizsiniz sevgili anneler. O nedenle bu süreç boyunca tükettiğiniz her besinin sorumluluğu da size ait. Bu yüzden ilk olarak, çevrenizde size hamile olduğunuz gerekçesi ile kafanıza sürekli yemek düşüncesini sokan, aşermelerin kişisel olmasına rağmen aşermemeyi bir sorun haline getiren ya da kendi hamileliğinde yaşadığı problemleri dünyanın en acıklı olayı gibi anlatan insanlardan mümkün olduğunca uzak durun. Bu dönemde bedeninizi, geleceğinizi beslediğiniz kadar ruhunuzun da beslenmeye ihtiyacı olacaktır.

Şimdi bu 9 ay 10 günlük süre içinde her aya özgü işine yarayacak 10 focus bilgi :)

İLK AY: Hamileliğin henüz ne olduğunun anlaşılmadığı, fazla yediğin için mi yoksa bebek yüzünden mi karnının şiş olduğunu anlayamadığın döneme hoşgeldin.

Bu ayın beslenme bilgisi: Mide bulantısı yaşabileceğin dönem hızla yaklaşıyor, o yüzden kızartmalı ve aşırı yağlı yiyeceklerle şimdiden vedalaş.

İKİNCİ AY: Karındaki şişlik mide bulantıları yüzünden bir inip bir çıkıyor, karnında ki tuhaf sancılar artık hamileliği sana benimsetmeye başladı.

Bu ayın beslenme bilgisi: İdrar yolu enfeksiyonları açısından oldukça tehlikeli bir dönemdesin günlük 2,5 litre su hedefine dikkat et.

ÜÇÜNCÜ AY: İlk aylarda söylediğim mide bulantılarının son dönemeci, sabret!

Bu ayın beslenme bilgisi: Mide bulantılarını kesecek diye aşırı tuzlu tüketip şimdiden ödem problemi yaşamamak için miktarına çok dikkat ederek zencefilin gücüne inan.

DÖRDÜNCÜ AY: Artık mide bulantıların bitti ve göbeğinin tek sebebi var BEBEK :)

Bu ayın beslenme bilgisi: Mide bulantıların hazır bitmişken, uzun zamandır yemediğin yiyeceklere dikkat et, porsiyon kontorlu yapmazsan sonra üzülebilirsin.

BEŞİNCİ AY: Mide bulantıları artık yerini aşermelere bıraktı.

Bir dip not: Hamlilelikte bazı besinlere karşı duyulan aşırı istek her hamlilelikte olmayabilir, bunu bir sorun haline getirip zorla yemek zorunda kalmayalım.

Bu ayın beslenme bilgisi: Yediklerine dikkat etmeye devam etmelisin ama kalsiyumdan zengin (süt,yoğurt,peynir...) besinlere de ayrıca önem vermelisin.

ALTINCA AY: Artık son üç aydasın. Karnının nasıl büyüğüne sende inanamayacaksın. Derindeki gerilmeler (özellikle karın ve bacaklarda) can sıkıcı hal almadan nemlendirmeye ekstra özen göster.

Bu ayın beslenme bilgisi: Sebze ve meyvelerinden posasından maksimum oranda faydalan.

YEDİNCİ AY: Tatlı krizleri, ama ben hamileyim cümleleri başa geçmeye başladı.

Bu ayın beslenme bilgisi: Tatlı krizlerini tarçınla, çikolata krizlerini de bitter çikolata ile bastırabilirisin.

SEKİZİNCİ AY: Ayakların ve ellerin şişmeye başlıyor, artık ödem sorunu kaçınılmaz.

Bu ayın beslenme bilgisi: Ödemi toparlamak için tuzdan uzak durup bol su içerken ananasın ödem atıcı mucizesinden yararlanabilirsin.

DOKUZUNCU AY: İşte son viraj! Uzun uzun dinlenmeli ve anneliğin tılsımına kendini kaptırmalısın...

Sağlıkla :)