Evet, belki ilk ultrason randevunda karnında bir minik fasülye görmeyi planlıyorsun. Ama kim demiş ikiz, hatta üçüz olamaz diye? Bu ihtimal de tabii ki var.

Karnında iki minnoş veya daha fazla taşıyıp taşımadığını ilk ultrasonda öğrenirsin. Bir bebeğe hamile olmaya göre fiziksel olarak tahmin edilen dışında nasıl farklılıklar var dersen; rahmin normalden daha büyük, yorgunluğun daha fazla, bulantıların daha sıkça olur.

Son zamanlarda birden fazla bebek bekleyen kadın sayısı bir hayli artmıştır. Bunun sebebi de 30 yaşından sonra hamile kalan kadınların artması. 30 yaşından sonra hamile kalınca ikiz veya üçüzünün olma ihtimali daha da artıyor, biliyor muydun? Bir diğer sebep ise üremeye yardımcı teknolojilerin artmış olması ve doğurganlık ilaçlarının yaygınlaşması.

Eğer ikiz veya daha çok bebek taşıyorsan hamileliğin biraz daha sarsıntılı geçebilir. Bulantı, kusma, uykusuzluk, yorgunluk hissi… Hepsi artabilir. Nefes darlığı çekmen de kaçınılmaz. Sonuçta bir değil iki veya daha fazla bebek taşıyorsun! Onlar karnında büyürken kaplamak istedikleri yer de haliyle artacak, bu da vücudunuzda bir takım baskılara sebep olacak!

Peki ya yemek yeme miktarınız da mı artacak? Evet, doktorun ikiz bebeklere hamileysen günde 300 kalori daha fazla almanı önerebilir. Genellikle doktorlar ikiz hamilelerin 17-24 kilo almalarını öneriyor. Doktoruna danışmakta fayda var! Buna karar vermek için bireysel fiziksel özellikler önemli.

Son olarak küçük bir temel bilgi daha. İkiz hamileliklerinde kan hücresi sayısı düşük olabilir. Bu yüzden doktorun sana günde 100 mg’a kadar demir takviyesi almanı önerebilir.

Yani demek o ki , birden fazla bebeğin oluyorsa, kendine ve bebeklerine bakımın iki kat artıyor olacak. Hadi bakalım iş başına..