1.Yeteri kadar beslenip beslenmediğini size haber verecek.

Yenidoğan bebeğiniz, her 2-3 saatte bir beslenmelidir. Ama eğer bebeğinizi emziriyorsanız, yeteri kadar beslenip beslenmediğini tahmin etmeniz zorlaşabilir. Bunu anlamanın en kolay iki yolu var . Birincisi bebeğinizin rutin doktor kontrollerinde kilosunun tartılması! Bebeğiniz 1 haftalık olduğunda kilosunun yaklaşık %5’ini kaybediyor olacak, ancak  2. haftadan itibaren her an kilo almaya başlayacak. Ne kadar sıklıkla bezini değiştirdiğiniz ise anlamanın ikinci yolu. İlk hafta karmaşık bir düzen olabilir ama daha sonra günde 5-6 bez değiştirdiğinizi göreceksiniz.

2. Kuru bir cilt , yenidoğan bir bebeğin en önemli özelliklerindendir.

Bebeğiniz ilk doğduğunda yumuşacık bir cilde sahip olabilir ama daha sonra cildi kurumaya başlar. Bunun sebebi 9 ay annenin karnındaki sıvının içinde kaldıktan sonra doğduğunda bir anda havayla temas haline geçmiş olması. Bu kuru cilt yakında soyulur ve bebeğiniz yine ipeksi dokusuna kavuşur ancak çok kafanıza taktıysanız, doktorunuzun önereceği uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

3. Bebeğiniz, ilk başta azıcık komik görünüyor olabilir:)

Bebeğinizi normal doğurduysanız, kafası hafif yamuk görünüyor olabilir. Bu çok çok normal. Daha sonra  kafası gerçek şeklini alacaktır. Gözleri sürekli kapalı ve yüzü çok şiş de olabilir. Ama merak etmeyin, yakında tüm bu şişlikler inecek ve minik fasülyeniz gerçek haline kavuşacak.

4. Göbek bağı düşene kadar sünger banyosuyla bebeğinizi yıkamanız gerekecek.

Bebeklerin göbek kordonu, kuru bırakıldığında genelde 5-15 hafta içinde düşüyor. Her bebeğin göbek bağı farklı zamanlarda düşebilir. Bebeklerin göbek bağı düşene kadar yıkanmamalarının sebebi onları koruyan tabakanın kaybolması halinde farklı hastalıklar yaşabilecek olmaları. Bir de bebek, enfeksiyonları göz , deri ve göbekte kapar. Bu yüzden göbek bağı bakımı çok çok önemli. Yanlışlıkla göbek bağı ıslanırsa nazikçe kurulayın. Doktorunuz size en doğru yolu gösterecektir. Göbek bağı düştüğünde küçük bir kanama olursa olursa korkmayın. Sizi tedirgin eden bir durum olursa hemen doktorunuza danışın.

5. Bir süre gülümsemesini veya tepki vermesini beklemeyin.

Yaklaşık 6.haftaya kadar bebeğiniz çok bir tepki vermeyecektir. Birazcık onun emrinde çalışıyor olacaksınız. Kendisi sizin minik patronunuz olacak. Ama unutmayın, o sizin savunmasız bebeğiniz ve hayatı ve gelişimi size bağlı. Onun kokusu her şeye bedel.

6. Bebeğiniz olduğunda kendinizi eve kapatmanıza gerek yok.

Evet, bebeğiniz olunca minik gibi görünen ama kocaman bir sorumluğunuz olmaya başlıyor. Ama bu kendinizi eve hapsetmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. İster bebeğinizi evde bir bakıcı veya aileden biriyle evde bırakıp eşinizle veya arkadaşlarınızla yemeğe gidin, ister bebeğinizle dışarı çıkın, ama hayatınızı olabildiğince normalleştirmeye çalışın. Bebekle dışarı çıkmak için bir süre beklemek gerekebilir. Bebeğin bağışıklık sistemi kalabalık ve enfeksiyon riski çok olan yerler için henüz hazır olmayacaktır. Ancak bir süre sonra bebeğinizle temiz havada yürüyüş yapabilir, birbirinizle güzel vakit geçirebilirsiniz:)

7. Bebekler sürekli uyur, bunu unutmayın. Ama aralıklarla :)

İlk başta tabii ki bebeğinizin bir uyku düzeni olmayacak. Özellikle her 2-3 saatte bir onu emzirmeniz veya beslemeniz gerekeceği için sürekli uyuyup uyanacak. Bu bebekten bebeğe değişiyor tabii ki. Bazı bebekler her saat başı uyanırken , bazıları daha insaflı oluyor.:)). Ama merak etmeyin 3 aylık olduktan sonra uykuları biraz daha düzene giriyor. Diş çıkarmaya başlayana kadar en azından!

8. Halk arasında bıngıldak dediğimiz, bebeğin ilk doğduğunda kafatasının yumuşak olan bölgesinden korkmayın.

Evet, bıngıldak. Yumuşak ve hassas. Ama aslında çok sağlam ve kafatasını koruyan bir özelliğe sahip . Tıbbi adı fontanel. Bıngıldak, bebeğinizin doğum kanalından rahatça geçmesini sağlar ve beyninin dışarıya doğru büyümesine yardımcı olur. Bebeğinizin kafatasında birkaç tane bıngıldak vardır ve genelde bu boşluklar 9-18 ay arasında kapanır.

9. Bebekler çok ağlar!

Bunu hepimiz biliyoruz:) Ağlamak onların iletişim şekli. Aç mı, üşüyor mu, bezi mi doldu, uykusu mu var, bir yeri mi ağrıyor… Tüm bunları bir çeşit iletişim şekliyle gösterir bebekler. O da ağlama ile. Zamanla bebeğinizi tanıyacaksınız ve neye ihtiyacı olduğunu daha hızlı anlayacaksınız.

10. Bebeğinizin ne kadar hızlı büyüdüğünü anlamayacaksınız.

Bu yüzden sürekli stres yapmak ve endişelenmek yerine bu zamanları da en iyi şekilde geçirin. Kendinizin üstüne gitmeyin. Bebeğinizle yaşadığınız her şey güzel birer anı sizin için. Yanlızlık, stres veya yorgunluk her zaman hissedilir, ama önemli olan ailecek birbirinize destek olmak ve zor olan bu ilk alışma süresini güzel geçirmek.