Hamilelikle birlikte değişen hormonlarımız hangimizi en saçma filmlerde bile salya sümük ağlatıp, dünyanın en sulu gözlü ve duygusal insanına çevirmedi ki? 

Teknoloji çağında yaşıyoruz evet, ama ben hala elle yazılmış minik notlara, kartlara, dünyalar kadar değer veriyorum. Kim bilir Aksel 18’ine geldiğinde neler değişmiş olacak ama ben ona her baktığımda beni gülümseten ve onu gülümsetmesini de umacağım birşeyler karalamak istedim.

Hamile olduğumu ilk öğrendiğimde hemen bir Baby Keepsake Book araştırmaya başladım.Bu defterlere bebeğinizin ilklerini, aile ağacını, ay ay neler yapabildiğini vs. yazıyorsunuz. Benim henüz cinsiyetini bile bilmezken Aksel için aldığım ilk şey bu defter oldu.

Genellikle yurt dışında yaygın olan ve yüzlerce çeşidi olan bu defterlerden Türkiye’de büyük kitapçılarda sadece birkaç model var ne yazık ki. Ve ben maalesef içime sinen bir model bulamadım. Uzun araştırmalarım sonucunda ajandalarını ve kırtasiye malzemelerini de çok severek kullandığım Kikki.K markasının baby book setini sipariş ettim. Bir de Aksel’in halası bize Lucy Darling Shop’un çok güzel bir Baby’s first year defterini hediye etti. Hamileliğimin ilk gününden bugüne kadar bu defterlere keyifle yazdım ve yazmaya devam ediyorum.

Bebeğinize kavuşmayı beklerken, zaman sanki hiç geçmiyor gibi gelse de inanın bana zaman su gibi geçiyor. Ve zaman su gibi geçerken siz bu güzel maceranın tek bir anını bile unutmak istemiyorsunuz (Hamileliğin insanı ne kadar unutkan hale getirebildiğinden hiç bahsetmiyorum bile ) O yüzden size tavsiyem ister benim gibi bir Baby Book’a, ister bilgisayara, ister bir A4 kağıda hislerinizi, heyecanlarınızı, kalp atışını ilk kez duymanın, o ilk tekmenin, ultrasonda minik ellerini ilk kez görmenin, size hissettirdiklerini hepsini yazın. Hayatınızın bu yeni sayfasında yazacak, gülerek hatırlayacak öyle çok anınız olacak ki, bir yenisinin diğerlerini unutturmasına izin vermeyin .

***

Annemisin'den minik bir önerimiz var! Anne yazarımız Gözem Telemez'in tavsiye ettiği gibi anılarınızı dilerseniz Annemisin.com'da da toplayabilirsiniz :) Bunun için "Profilim"den yazı eklemeniz yeterli!