TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KULLANDIĞIMIZ İLAÇLAR HAKKINDA EN ÇOK MERAK ETTİKLERİNİZ…

Herkese aynı ilaçlar mı kullanılıyor?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hakkınızda yapılan bütün değerlendirmeler göz önünde tutularak ilaç seçimi yapılıyor ve hormon içerikleri ile sizin ihtiyaçlarınız karşılaştırılıyor. Yumurtalık rezerviniz, yaşınız, kilonuz ve hormon değerleriniz ilaç seçimine karar vermemizi sağlıyor. Varsa önceden uygulanan tüp bebek denemelerinde kullanılan ilaçların bilinmesi de ilaç seçimine destek oluyor. Tüp bebek tedavilerinde standart uygulamalar değil ‘’kişiye özel’’ uygulamaların başarılı olduğunu unutmamak gerekiyor.

İlaçları hangi dozda yapacağım?

Bu sorunun cevabı da standart doz olmadığı biçiminde olacaktır. Yaşınız, yumurta rezerviniz, hormon değerleriniz ve vücut kitle indeksiniz doz kararınızı vermemizi sağlıyor. Yine varsa, önceki tüp bebek denemelerinizde kullanılan ilaç dozları da tedaviye büyük ışık tutuyor. İlaç dozları belirlenirken sizden hiperstimülasyon sendromu riskine girmeden mümkün olduğunca çok yumurta elde etmeye çalışıyoruz.

İlaçları doğru yaptığımdan nasıl emin olabilirim? Uygulama ya da  doz hatası yaparsam ne olur?

Yumurtalarınızı oluşturmak ve geliştirmek için size verdiğimiz ilaçlar için eğitim hemşireleri size çok iyi bir danışma veriyorlar. Bu destek kendi başınıza yaptığınız bütün uygulamalarda hata payını en aza indirir. Küçük çaplı uygulama ve doz hatalarında mutlaka hemşirenizi ya da doktorunuzu arayın. Çoğunlukla tedavi sürecinizi etkilemeden bir çözüm bulunur. Yumurta çatlatma ilacı olarak anılan son ilacınızın saati ve uygulaması hataya izin vermez. 

İlaçlarınızı kendiniz uygulamak istemezseniz herhangi bir sağlık kuruluşundan ya da tedavi aldığınız merkezden destek alabilirsiniz. Tüp bebek tedavisi uyguladığım hastaların genel olarak ilaçlarını kendilerinin uyguladığını ve hata payının oldukça düşük olduğunu görüyorum. İletişimi aksatmamak ve karşılıklı yardım almak sizin en büyük desteğiniz olacak.

Tüp bebek tedavisi sırasında neden birden fazla ilaç kullanılıyor?

Tedaviniz sırasında kullanılan bütün ilaçların kullanım amaçları farklı. Yumurtalarınızı hareketlendirip geliştirmek için verdiğimiz ilaçlar yumurtalarınızı büyütürler. Takip sırasında henüz yeterli olgunluk düzeyine ulaşmadan yumurtalarınız çatlayabilir. Bu olasılığı yok edebilmek amacı ile uzun ve antagonist protokollerde farklı ilaçlar ekleyerek önlem alırız. Yumurtalarınız yeterli büyüklüğe ulaştığında da yumurta çatlatma ilacı olarak bildiğiniz ilacı uygular ve 36 saat sonra yumurtalarınızı toplarız.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kanser yapar mı?

Yapılan araştırmalarda tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kadında meme, yumurtalık ve rahim kanserinde herhangi bir artışa neden olduğu gösterilmedi. Her ne olursa olsun hormon tedavisi alan her kadının, meme ve jinekolojik kontrollerini aksatmaması gerekir. Burada rutin meme ve jinekolojik kontrolün ötesinde bir uygulama önermiyoruz. Hekiminiz size ve aile öykünüze uygun bir takip zamanı belirleyecek.

Embriyo transferinden sonra da ilaç uygulamaları devam eder mi?

Embriyo transferi yapıldıktan sonra artık işiniz oldukça kolaylaşmış oluyor. Progesteron ve östrojen hormonlarını, embriyonun rahim içi dokuya tutunabilmesi amacı ile yaparız. Bu uygulamalar için vajinal ve oral yolu kullanmak yeterli. Progesteron preparatlarının enjeksiyon uygulamaları mevcut olsa da vajinal kullanıma bir üstünlüğü olmadığı ve ağrılı uygulamalar olduğu için ben kendi uygulamalarımda tercih etmiyorum. Ancak özel koşullarda uygulama yolları değişebilir.

Tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle kilo alır mıyım?

En can alıcı soruyu en sona sakladım. :)  Bu konuda, sanırım hekimlerle hastalar arasında bir kaos yaşanıyor. Hekimler ilaçların asla kilo aldırmadığını söylüyor, hastalar da illa kilo alındığı konusunda ısrar ediyorlar. Bence bu sorunun cevabı doğrudan kişiye özel olmalı… Biz aslında kendi bedenimizi çok iyi tanıyoruz. 

Kolay kilo almaya ve ödeme müsait olan, özellikle orta hatta bel, karın ve kalça yağlanması yoğun olan kadınların bu konuda daha çok sıkıntı çektiğini görüyorum. Her zaman dikkat etmemiz gereken beslenme kontrolü, tuz kısıtlaması ve yürüyüş yapmak bu dönemde çok önemli hale geliyor. Yumurtalar iyice büyümeye başladığında, yumurta toplama sırasında ve embriyo transferinden sonra ağır egzersizlere izin vermesek de yürüyüş yapmak her zaman serbest ve her zaman önerilen bir aktivite. Bu koşulları sağlayan hastalarımda bu konuda bir yakınma duymadığımı söylemeliyim.