Bir bebek dünyaya gelir.

O bebekle birlikte bir anne ve bir baba doğar.

Bir bebek olduğunu düşün. Bir insanın içinde varlığını başlatıyorsun. Bir hayata hazırlık sürecin var ve bu hazırlık sürecini aynı insanın içinde tamamlıyorsun. Uzunca bir süre onun iç organlarının sesini duyuyor, onun yumuşacık sesiyle uyuyup uyanıyor, onun kanıyla can buluyorsun. Soluduğun hava ortak. O ne yaparsa sen de yapıyorsun. Sinemaya gidiyor belki, ya da bir müzik dinleyerek ağlıyor ya da dans ediyor. Hastalanıyor hatta ve onun mikroplarını paylaşıyorsun. Yani onunla birlikte yaşıyorsun. Başka hiçbir şey bilmiyorsun. Diğer şeylerin varlığından bile haberin yok.

Sonra birden bir hareketlenme yaşıyorsun ve bir yolculuk başlıyor. Hayat ortağınla kavuşmak için başlattığın bir yolculuk bu. Doğum yolculuğu.

Şimdi gözlerini bir dakika kapatmanı istiyorum birazdan. Kiminle karşılaşmak istersin bu yolculuk sonunda? Yavaşça kapat gözlerini ve düşün.

Neye karar verdin? Hayattaki ilk anlarını nasıl yaşamak istersin? Nerede merhaba demek istersin dünyaya? Annenin kollarında mı?

Yoksa hiç tanımadığın bir insanla birlikte, parlak ışıklar altında anlam veremediğin işlemlerle bas bas bağırarak mı yaşamak istersin ilk dakikalarını?

İlk merak ettiğin boyun ve kilon mu olur? Yoksa annenin teninin yumuşaklığı mı?

Tek başına kapalı bir kutucukta mı ısınmak istersin yoksa annenin sıcacık göğsünde mi?

Sanıyorum yanıtlar belli.

Ten Tene Temas(TTT)’tır doğumdan sonra anne ve bebeğin ihtiyacı. İhtiyaçtır ve hakkıdır aslında.

Ten Tene Temas’ın teknik olarak ne olduğundan ve gerekliliği üzerine konuşalım şimdi de.  Ten Tene Temas bebeğin doğduktan hemen sonra göbek kordonu kesilmeden ve çıplak olarak annesinin çıplak tenine, karnına ya da göğsüne konulmasıdır. Bebeğin üstü ise sıcak bir havlu ya da battaniye yardımıyla örtülür. Yani 37 derece sıcaklığı olan küvez, yani annenin kolları. Bu şekilde en az ilk emzirme tamamlanana kadar kalınması en uygun süre olarak düşünülmektedir. Çocuk doktoru şartlar uygunsa annenin göğsünde ilk muayeneyi gerçekleştirebilir.

Ten tene temas neden gerekli?

Doğumdan sonra hem annede hem de bebekte önemli rolleri olan oksitosin hormonunu salgılamak için gerekli. Oksitosin hormonunun salgılanması dokunma eylemiyle gerçekleşir. Dokunma eylemi güven hissiyatı yaratarak kişide stres ve kaygı düzeyini düşürür. Anne ve bebek arasında güvenli bağlanma oluşması için hayati öneme sahip olan oksitosin hormonu ten teması esnasında anne ve bebekte karşılıklı olarak bol miktarda salgılanır. Böylece güvenli bağlanma gerçekleşir.

Güvenli bir ortamda olduğunu hisseden bebek daha az ağlayacaktır hatta ilk refleks ağlamasından sonra bebek hiç ağlamayabilir.

Anne ve bebekte güvenli bağlanma gerçekleşmesinin ardından dokunmanın ayrı bir önemi daha karşımıza çıkıyor. Süt üretimi. Oksitosin, süt salınımından sorumlu bir hormon olduğu için, dokunmayla annenin hormonlarını uyaran bebek süt üretiminin başlamasına yardımcı olur. Ten teması yapan bebeklerde emzirme daha çabuk ve uzun süreli olarak gerçekleşir.

Erken doğan bebeklerde de Ten Tene Temas hayati öneme sahip olabiliyor. Özel bakım ihtiyacı bulunan prematüre bebeklerin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının karşılanmasında ten teması önemli bir yer tutmaktadır. Ten temasının sık olarak tekrarlandığı erken doğan bebeklerde anne- bebek bağlanmasının güçlendiği, emzirme kalitesinin arttığı, kalp ve solunum sisteminin daha iyi çalıştığı ve vücut sıcaklığının daha iyi korunduğu gözlenmiştir. Erken doğumlarda bazı travmatik etkilerin yaşanma ihtimali yüksek olabilir ve ten temasının sık sık tekrarlandığı durumlarda doğum travmalarının etkilerini iyileştirmesi mümkündür.

Ayrıca Ten Tene Temas doğumdan sonra annede tamamlanmışlık ve bebeğine yetebilme hissi yaratarak memnuniyeti arttırır ve doğum sonrası depresyon belirtilerini azaltır. Doğumdan hemen sonra uzun süreli olarak yapılan ve sıkça tekrar eden ten temasının anne açısından da önemi bu yüzden çok büyüktür.

Sezaryen ameliyatlarından sonra da Ten Tene Temas mümkündür. Anne-bebek dostu sezaryen kavramı son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Şartlar uygunsa, bebek sezaryen ile doğduktan hemen sonra annenin göğsüne verilir ve ameliyat tamamlanana kadar göğsünde kalabilir. Hatta ameliyattan sonra odaya geçerken bile annenin göğsünde durmaya devam edebilir. Fakat ameliyat durumu söz konusu olduğu için anne ten teması için uygun değilse bebek bu sefer de babasının kucağına verilerek ten teması gerçekleştirilebilir. Bu şekilde bebek, annesinden sonra en çok alışkın olduğu babasının kollarındayken kendini güvenli hissedecek ve daha çabuk sakinleşecektir. Sezaryenden sonra ten teması gerçekleştirilen bebekler, diğerlerine göre daha sakin, daha uyumlu, gözleri daha çok açık ve daha uzun süre emen bebekler olurlar.

Doğumdan hemen sonra uzun süreli Ten Tene Temas’ın bir hak olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Annelerin ve babaların, bu konunun gerekliliğini ve önemini kavradıktan sonra yapmaları gereken tek şey Ten Tene Temas’ı talep etmeleridir.