Minik fasülyenizle eve ilk geldiğiniz zamanlar anne ve baba için çok yorucu olabilir. Uyku, emzirme, uyku, emzirme, altını değiştirme, tekrar uyku… Gerçekten anne baba olmak kolay değil. Ancak bunları yaparken kendine ve eşine zaman ayırman gerekiyor. Bu olmazsa olmaz bir kural! İtiraz istemiyoruz :)

Peki kendine ve eşine nasıl zaman ayırabilirsin?

Sen

Eşinle veya sana yardım eden kişiyle görev değiş tokuşları yapabilirsin. Burada amaç en azından kısa bir süre sadece kendinle baş başa kalman ve kafa dinlemen. Enerjini geri toplaman ve taze bir kafayla bebeğine dönmen senin için muhteşem olacak.

İşte birkaç fikir:

  • Kuaföre gidip manikür, pedikür, saç bakımı yaptırmaya ne dersin? Bizce süper bir fikir!

  • Peki ya dışarıda kısa bir yürüyüş? Hava soğuksa spor salonuna da gidebilirsin. Amaç spor yapıp ter atarak stres atmak. İyi geleceğine şüphen olmasın!

  • Dışarıda hızlı bir kahve içmek de bir seçenek. Kahve kokusu ve düşünmek için zaman en güzel ikili.

  • Yemek yapmak seni rahatlatıyorsa, eşinle kendine muhteşem bir yemek hazırlayabilirsin. O sırada eşin de minik fasulyenizle ilgilenir.

Siz

Doğumdan sonra eşini ihmal etmemen en önemli kurallardan biri. Bu ihmal hissini çoğu baba yaşar. Bu hissi yaşamaması için birlikte zaman geçirmek, ilişkinizi farklı yollarla kuvvetlendirmek ÇOK önemli! Birlikte gülüp konuşmak bile yetebilir.

Burda da birkaç fikir verelim:

  • Bebeğiniz uyuduğunda birlikte en sevdiğiniz diziden birkaç bölüm izleyebilirsiniz. Arada bölünmeler olabilir tabii ki ama bir deneyin bakalım:)

  • Bir yakınınızdan bebeğinize bakması için rica edip eşinizle birlikte romantik bir yemeğe çıkabilirsiniz.

  • Özel günleri unutmamak önemli! Sürprizler her zaman bir ilişkiyi canlı tutar.

  • Birlikte konsere veya sinemaya da gidebilirsiniz.

Siz ve seks

Hamilelikten sonra seks yapılır. Bunu birkaç kere söylemiş olabiliriz. İster normal doğum, ister sezeryan olsun, bir kadının vücudu yaklaşık 4-6 haftada iyileşir. Doktorunla da konuştuktan sonra, önünde bunun için hiçbir engel yok.

Tabii ki şu aşamada ilk önceliğiniz bu değil. Ama çok önemli bir konu olduğunu belirtmeliyiz. Seks özel anları paylaşmanızı sağlar. Kendini sekse hazır hissedip hissetmemen tamamen seninle alakalı. Yorgunluk, lohusalık depresyonu ve kilo alımı kadınları negatif yönde etkileyebilir. Ama bu seks hayatının bittiği anlamına gelmiyor! Yakında her şey normale dönecek , emin olabilirsin!

Ayrıca bu kaygı ve korkularını eşinle paylaşmalısın. Birlikte bu işin üstesinden çok daha çabuk geleceksiniz. Doğumdan sonra ilk kez seks yapıyorsanız hassas olmakta da fayda var. Vajina, hormonal değişimlerden dolayı hassas olabilir. Canın çok acıyorsa doktorunla konuşma vakti! 

+

  •  
  •