Hani şu her dönemin sendromu varya, bir de bunun hakkını sonuna kadar veren kendi küçük, akılları büyük çocuklar. Öncelikle şuna değinmek istiyorum, gümbür gümbür bir nesil geliyor. Ne yalan söyleyeyim ben bazen afallayıp kalıyorum sorularının, verdiği cevapların karşısında. Ege 3 yaşında ve kolik bebekliğin Terrible Two döneminin hakkını sonuna kadar verenlerden. Çoğu aile hele ki şu dönemde bilinçli, çocuğunun üzerine titreyen ebeveynler. Yalnız bu kadar biliçli insanın içinde nasıl oluyoruz da kararlarmıza saygı duymayan, söz hakkı olmayan kişilerin her konuda kendini bilirkişi ilan edip anne babaya "dang" diye lafları yapıştırma hakkına sahip oluyoruz.

Anne baba çocuğunu dış etkenlerden daha iyi tanıyor ve buna göre hareket edip yönlendiriyor. Peki ya sen dış etken? Sana kim veriyor bu soruların hakkını?

* Hayır'ı neden bilmiyor bu çocuk?

* Bu çocuğu neden cezalandırmıyorsunuz?


Daha bir sürü sayabilirim. Ağlama krizlerinde, kolik hallerinde, 2  yaş sendromunda kısacası destekli sözüne aç bir anne varken neredeydiniz o günler." Geçecek'' demek bu kadar zor olmamalı ve sen bu kısacık kelimeyi kuramadıysan yorgun anneye, lütfen olduğun yerde kal. Çünkü dikkat edin her zorluğu yalnız atlatmış bir annenin artık kimseyi memnun etme çabası kalmıyor. Sadece OĞLUM/KIZIM&EŞİM diyorsa fazla adım atmışsın geri çekil. Bunların hepsini yaşamış bir anne olarak diyeceğim şu. İyi davranın hatta dokunulmazlığı olmalı böyle kadınların :)

Evine geldiğinde '' Aaay işiniz çok zor'' demek yerine 

* Hadi sen bi ılık duş al de!

'' Siz şimdiden ipleri kaptırmışsınız hep mi inatçı'' diye sormak yerine 

* Geçecek! Bu günlerinizin her anın keyfini çıkarın de. Gerçekten zor değil. Yapman gereken sırtına dokundurcağın bir el.


Geç kalmış sayılmazsın.