Birçok anne adayı mide bulantıları veya sırt ağrısı yaşayacağını bilir, fakat görmelerindeki değişiklik onları şaşırtır. Hamilelikteki hormanal ve fiziksel değişimlerin görmeyi etkileyebileceği bir gerçektir. Neyse ki görme sorunları genellikle hafif ve geçicidir ve bebeğiniz doğduktan sonra normale döner. Ancak hamilelikle ilişkili bazı göz problemleri tıbbi müdahale gerektirebilir.

Göz kuruluğu: Hamilelik esnasında gözlerinizin normalden daha kuru olduğunu hissedebilirsiniz. Kuru gözler kontakt lens kullanımında rahatsızlık yaratabilir. Gözlerinizi nemlendirmek ve kuruluğu gidermek için koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları kullanabilirsiniz. Etken maddenin hamilelikte güvenli olup olmadığını doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bulanık görme: Vücutta sıvı retansiyonu (tutulması) hamileliğin sık rastlanan yan etkilerinden olup, korneanın kalınlık ve şeklini değiştirebilir. Bu değişiklikler gözün kırma derecelerinde de geçici değişikliğe sebep olur, bulanık görme veya görülen objelerde şekil bozukluğuna yol açabilir. Gerek korneadaki şekil ve kalınlık değişimleri, gerekse gözyaşı film tabakasındaki değişimler, kontakt lens kullanım zorluğuna neden olabilir. Bu nedenle hamilelik dönemi yeni kontakt lensler almak için uygun bir dönem değildir. Benzer şekilde lasik ameliyatlarını da hamilelik sonrası döneme ertelemek gerekir. Hamilelikten birkaç hafta sonra korneada oluşan değişimler normale geri dönecektir.

Diabet ve göz problemleri: Diabet hastalarında, kan şekerindeki yükseklik retinayı besleyen küçük damarlara hasar verir. Bu hasar riski hamilelikte artmaktadır. Diabetin geçici bir şekli olan hamilelik diabetinde ise bu riskin arttığı gözlenmemiştir. Hamilelikte diabetik retina hasarı üzerinde etkili diğer faktörler, hipertansiyon, hamilelik öncesi diabetin uzun süreli olması, hamilelik öncesinde mevcut olan diabete bağlı retina hasarının şiddeti, hamilelik öncesi kan şekeri kontrolünün kötü olmasıdır. Hamile kalmayı planlayan diabetik anne adayları, hamilelik öncesi mutlaka göz hekimine giderek damlalı retina muayenesi olmalıdır. Hamilelik esnasında ise en fazla 3 ay aralarla ve doğum sonrası ilk 3 ay içinde muayene tekrarlanmalıdır. Hamile kadınlarda, yine retinada diabete bağlı sarı nokta (en keskin görmenin sağlandığı nokta) ödemi gelişebilir veya mevcut olan ödem kötüleşebilir.  Bu hastalar hamilelik boyunca doğum sonrasına kadar tedavisiz izlenebilir, çünkü birçok çalışma, doğumu takiben durumun düzeldiğini bildirmektedir.

Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) ve göz problemleri: Hamilelik esnasında görmedeki değişiklikler preeklampsi belirtisi olabilir. Preeklampsi hamileliklerin %5-8’inde oluşan ciddi bir sorundur. Daha önceden tansiyon problemi olmayan hamile kadınlarda 20. gebelik haftasından sonra 140/90 mmHg‘nın üzerinde kan basıncı ve idrarda protein varlığı ile seyreder. Görsel belirtileri arasında geçici görme kaybı, ışığa karşı duyarlılık, bulanık görme, görsel auralar ve ışık çakmaları, çift görme bulunur.  Eğer bu belirtilerden herhangi biri oluşursa hemen doktorunuza haber vermelisiniz. Preeklampsi hızlı ilerleyebilen ve ciddi komplikasyonlara yol açabilen bir durumdur. Preeklampsinin anne ve bebekte çeşitli sonuçları olabilir. Olguların üçte birine kadarında gözde sekel bildirilmiştir. Preeklampsi retina, göz siniri ve beynin görme ilgili olan kısmını etkileyebilir. 

Göz kapağında düşüklük: Normal bir hamilelik sırasında veya sonrasında oluşabilen bir durumdur. Göz kapağını kaldıran kasın hamilelikte oluşan sıvı tutulumu ve hormanal değişimlerden etkilenmesi sonucu oluşur. 

Kloasma: Hamileliğin sık rastlanan etkilerinden biri de kloazma olarak adlandırılan ciltteki koyu renk değişikliğidir. Artan hormon seviyeleri nedeniyle göz çevresi ve yanaklarda maske benzeri koyu renk değişimi olur. Bu pigmentasyon değişimi doğum sonrasında yavaş yavaş düzelir.