Folat diye de bilinen folik asit bir B vitaminidir (B9). Birçok araştırma, hamile kalmadan önce ve erken hamilelik aylarında günde 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asit almanın, bebeklerde ciddi beyin ve omurilik hastalıklarını %70 den fazla azalttığını göstermiştir. En çok rastlanan sinir sistemi hastalıklarını; spina bifida (omurganın kapanmayarak açık kalması), anansefali (beyinin gelişmemesi), ve ensefalosel (beyinin kafatası kemiğinden dışarı çıkması) oluşturur. Bütün bu sorunlar hamileliğin ilk 28 gününde oluşur. Bu dönemin ilk günlerinde anne hamile kaldığının farkında değildir. Bu da bebek doğurma yaşındaki kadınların neden folik asitten zengin yiyeceklerle beslenmeleri yada folik asit takviyesi almaları gerektiğini gösterir. Kaldı ki hamilelerin sadece %50'si planlı olur. Folik asit aynı zamanda hücre büyümesinde ve organ gelişiminde de rol oynar.

Yeterli folik asit miktarı nedir?

Birleşmiş Milletler Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi  (CDC- Centers for Disease Control and Prevention) çocuk doğurma çağındaki ve özellikle hamile kalmayı planlayan kadınların günde 0.4 miligram (400 mikrogram) folik asit almalarını önermektedir. Uygun folik asit alımı büyük önem taşır. Hamile kalmadan 1 ay önce ve sonrasında en az 3 ay alınması bebekte sinir sistemi hastalıkları riskini azaltır. Hamilelik esnasında 800 mikrograma çıkılabilir.

Birçok besin kaynağında folik asit bulunmasına rağmen sadece günlük diyetle bu miktarı almak zordur. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan kadınlar için folik asit takviyesi sağlıklı bir diyetin parçasıdır.

Doğal yoldan almak istesek, folik asit içeren besinler hangileri?

·       Zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar

·       Mercimek

·       Kuşkonmaz

·       Ispanak

·       Fasulye

·       Yer fıstığı

·       Portakal suyu

·       Tahıl ekmeği

·       Marul

·       Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler


Pişirilmiş ve dondurularak saklanmış yiyeceklerde folik asit miktarı azalabilir.

Bebek sahibi olmak isteyenlere folik asit ile ilgili ne tavsiye ederiz dersiniz ?

Daha önce sinir sistemi sakatlığı bulunan bir bebek doğurulmuş ise daha yüksek dozda folik asit alınması gerekir. Bunlarda 4000 mikrogram yani 4 miligram folik asit/ günde kullanılmalıdır. Hamilelikten en az bir ay önce başlanmalı ve hamileliğin ilk 3 ayında devam edilmelidir.

Diyabet, sara, yâda aşırı obez olanlarda bu hastalıkların görülme olasılığı daha fazla olduğundan bu gruba giren kadınlarda da yüksek doz folik asit kullanılması önerilebilir. Folik asit doğumsal sakatlıkları azaltmanın yanı sıra; anne adaylarında kan hücrelerinin artması içinde yardımcı olur.

Ayrıca bebeğin ve plasentanın (eş) da gelişiminde gereklidir. Bir çalışmada folik asit eksikliği olan kadınlarda erken doğum ve düşük ağırlıklı doğumların daha sık olduğu görülmüştür. Bir başka çalışmada ise folik asit eksikliği bulunanlarda, hamilelikte yüksek tansiyona daha çok rastlandığı bildirilmiştir.

Hamilelik dışında folik asit kullanımı hakkında neler düşünürüz?

Folik asit eksikliğinde, megaloblastik anemi (kansızlık) meydana geldiğinden sadece hamileler için değil her insan için önemlidir. Ayrıca folik asit kalp hastalıklarına, enfarktüslere ve bazı kanserlere karşıda koruyucudur.

Folik asit eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Ağır eksikliğinde; ishal, kilo kaybı, halsizlik, dilde ağrı, baş ağrısı, çarpıntı, huzursuzluk gibi belirtiler verir. Bu belirtilerle bu eksikliği tanımak zordur. Hafif bir eksiklik varsa belirti vermeyebilir ve bebeğiniz için gereken folik asit yetersiz kalır. İşte bu nedenle kendinizi sağlıklı hissetseniz bile çocuk doğurma çağında folik asit almanız çok önemlidir.