Çocuklar büyüdükçe, siz ebeveynlerin beklemedikleri huylar edinip, tepkiler vermeye başlayabiliyorlar. Anne babaların çoğu zaman anlamakta zorlandıkları şeylerden biri de, ‘çocukluk korkuları’dır.

Akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri, çocukluk korkularının doğal ve geçici olduklarıdır. Farklı yaş gruplarına özel korkular ortaya çıkabildiği gibi, cinsiyetlere göre de korkuların içerikleri farklılaşabilir. İyi bir destek sistemi ile, bu korkular, çocukların hayatlarında kalıcı bir etki yaratmadan, zaman ile yok olurlar. Çocukları korkutan temel bir kaç şey, karanlık, sesler, kötü yaratıklar, canavarlar, yalnız kalmak, hayvanlar ve böcekler hatta bazen ölüm olabilir.

Bebekler doğdukları andan itibaren, dışarıdan gelen beklenmedik ve onlara göre yüksek olan her türlü sesten korkabilirken, çocuk 1 yaşına geldikten sonra, yabancılardan çekinir, tanımadıkları yetişkinler yanında anksiyete hissedebilirler. 1 yaşındaki çocuk ebeveynlerden ayrılıklarda korku yaşayabilir.

2 yaşındaki çocuklar yürüme ile birlikte etrafı keşfe çıkmaya başladıkça, daha önce görmedikleri yerler görür dolayısıya, kendilerinden çok daha büyük olan obje ve beklenmedik seslerden korkabilirler.

3 yaş ile birlikte, seslerden çok ‘görüntüler’ korkutucu bir hal alır, karanlık o yaş grubu çocuklarının sevmediği bir şeydir. Hayaletler, yalnız kalma korkuları hayal güçleri geliştikçe artabilir.

Çocuk 5-6 yaşında geldiğinde sosyal roller almaya başlar ve ‘eleştirilme’, ‘beğenilmeme’ korkuları dışında, fiziksel olarak zarar görmek, anne ve babanın başına bir şey gelmesi, geri dönmemeleri gibi korkular ortaya çıkabilir. Çevrede olup biteni anlamaya başlayan çocuk, afetler, kayıplar, yalnızlık, sesler, böcekler gibi her şeyden korkabilir.

7 yaşındaki çocuk, televizyonda aile ile birlikte bir şeyler izlemeye başlayabildiğinden gördüğü kötü her şey gerçek olabilir korkusuna kapılır. Gölgeler, hayalet ve cadı olarak hayalinde canlanabilir.

8-9 yaşlarındaki bir çocuk, okuldaki derslerin de yoğunlaşması ile birlikte ‘başarısızlık korkusunu’yaşayabilir. Daha gerçekçi bir bakış açısına sahip çocuk, hayaletleri bir kenara bırakır ve daha sosyal problemler ile ilgilenmeye başlar.

10 yaşındaki çocuk, çevrenin de etkisi ile, kaçırılmak, kötü bir yabancı ile tanışmak, yangın çıkması, eve hırsız girmesi gibi korkular üretir.

11 yaş itibari ile ergenliğin başlaması ile birlikte, çocuk somut kavramların, aile içi sorunların farkına varıp politik,ekonomik,sosyal korkular üretebilir.

‘Tüm bu korkular ortaya çıktığında, sebeplerini nasıl anlayacağım?

Bunlara nasıl tepkiler vermeliyiz?’ sorularını sorduğunuzu duyar gibiyim. Bir sonraki yazımda tüm bunlara cevap bulabilirsiniz.