Sevgili anneler, bebeğinize verdiğiniz sütünüzün ne özelliklerinin olduğunu biliyor musunuz? İsterseniz sütünüzün özelliklerini biraz gözden geçirelim...                                

Anne sütü, bebeği en iyi besleyen ve koruyan, doğadaki en üstün besindir. Doğal yapısı ile bebeğin büyüme ve gelişmesi, sindirimi ve hastalıklara karşı korunması bakımından bebeğe verilecek en uygun, en temiz ve en besleyici öğeleri içeren bir besindir. Bebeğin yaşamının ilk 6 ayında tek başına yeterlidir.

Belki merak ediyorsunuzdur sütünüzün 100 gr. Bileşimi aşağıdaki gibidir:                                               

87.5 gr Su                                

1.1 gr Protein                          

4.4 gr Yağ                              

6.9 gr Karbonhidrat                       

70 kcal Enerji             

32 mg Kalsiyum

1 mg C vitamini

17 mg Sodyum

241 I.U. A vitamini

Anne sütü yeterli ve emzirme düzenli ise, bebek günde 8-10 öğün emzirilmelidir. 6. aydan sonra ya da anne sütü azalırsa, daha önceden ek besinlere başlanılmak üzere bebeğe 1- 2 yaşına kadar anne sütü verilmelidir.

Doğumla birlikte emme ve diğer uyaranlarla memede oluşan ve akmaya başlayan ilk süte “Ağız sütü” (Kolostrum) denir.

Ağız sütü koyu limon sarısı renkli, protein ve minerallerden (sodyum, potasyum, magnezyum) zengin, yağ ve laktoz bakımından (süt şekeri) fakirdir; özellikle bebeği dış ortamdaki mikroplardan koruyan bağışıklık maddelerini bolca içerir. Sadece doğumdan sonraki 3-4. günde salgılanan bu sütü bebeğin alması çok önemlidir. Günler ilerledikçe, ağız sütü normal süte dönüşür

Anne sütünde % 87,5 oranında su bulunmaktadır. Organizmanın birçok işlevi için gerekli olan suyu bebek uzun bir süre anne sütü aracılığıyla alır. Bu nedenle anne sütü alan bebeğe ayrıca su verilmesi gerekmez.

Anne sütünde protein yüzdesi inek sütüne oranla düşük olmakla birlikte, fizyolojik olarak daha önemli olan “Whey” proteinlerin kazeine oranı, inek sütüne göre daha yüksektir. Bu nedenle de anne sütünün sindirimi ve bebeğe yararlılığı daha fazladır.

Demir bağlayan bir protein olan Laktoferrin, anne sütündeki whey proteinlerinin önemli bir kısmını oluşturur. Bu özellik nedeniyle bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturmaz. Anne sütü ile beslenen çocuklarda çok seyrek olarak izlenmesinin nedeni budur.

Süt yağı, sütün önemli maddelerinden biri olup sütün bileşiminin ortalama %4-5’ini oluşturur. Yüksek enerjiye sahip bir besin maddesi olan sütün yağı, yapısında A, D, E, K vitaminleri gibi organizma için önemli vitaminleri içerir. Sütteki yağlar, annenin diyetine bağlı olarak nitelik ve nicelik açısından farklılık gösterir.

Süt şekeri ya da laktoz, doğada yalnızca sütte bulunur. 1 molekül glikoz ile 1 molekül galaktozun birleşmesiyle oluşur. Laktozun yapısına katılan galaktoz, beyin ve sinirlerin yapısında rolü olan glikolipidleri oluşturur.

Anne sütündeki mineraller, oranları az fakat işlevleri önemli maddelerdir. Anne sütünde % 0.17 oranında bulunurlar. Bunlar, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir gibi elemetlerin klor, flor, fosfor asidi, kükürt asidi, limon asidi ve karbondioksit ile oluşturdukları bileşiklerdir.

Anne sütünün en önemli özelliklerinden biri de bileşimindeki besleyici etmenlerin çocuğun ayına ve bulunduğu durumdaki gereksinimine göre değişebilmesidir. Örneğin erken doğum (prematüre) yapmış bir annenin sütündeki protein ve yağ miktarının daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, erken doğan bebeğin beslenmesinde de anne sütünün alınması önemlidir.

Anne sütü sadece ideal bir besleyici değil, aynı zamanda her koşulda temiz ve hazır olması ile de rakipsizdir.

Verdiğiniz süt için çocuklarınız adına size çok teşekkür ederim.