Bu satırları okumaya değer kılan sevgili anne ve anne adayları;

Hayatınızın en tılsımlı döneminin, en keyifli basamağındasınız. Neden en keyifli diyorum çünkü bu, anneliğin yeni ama en yoğun hissedildiği bir dönem.

Hepimizin bildiği üzere, aslında hamilelikten itibaren bedenimizin kusursuz işleyişi devreye giriyor. Doğum gerçekleşir gerçekleşmez bu kusursuz işleyiş, memelerden süt salınımı ile annelik serüvenini başlatıyor. Tüm anne ve anne adaylarının aklında tek bir soru var aslında, sütüm olacak mı? Sütüm yetecek mi? Evet, anne sütün olacak ve bebeğine yetecek, tek yapman gereken sabırlı olmak ve asla pes etmemek...

Şimdi bu satırları okurken muhtemelen aklınızdan geçen ikinci bir soru, ilk ne zaman emzirmeliyim?

Hemen emzirmelisin güzel anne; çünkü bedenin artık anneliğe hazır ve emzirmenin ilk altın kuralı; ne kadar erken ve ne kadar çok emzirirsen o kadar çok sütün olur. Kısaca bebeğinizin ne kadar süte ihtiyacı varsa o kadar süt üretiliyor. Arz-talep meselesi desek yanlış olmaz bence.

İkinci ve en zor uygulanan altın kural da STRES! Etrafında birçok stres kaynağın var, bunda hemfikiriz; sütün yetmiyor diyenler, bu çocuk aç mama verelim diyenler, hepsini boşver. Unutma yaşadığın stres, sütünün kalitesini etkiliyor.

Üçüncü  altın kural -en lezzetlisi bence-, beslenme kaliten. Bebeğin bu dönemde, senin besin kaynaklarını kullandığı için beslenme düzenini bir kez daha beraber gözden geçirelim. Şimdi beslenme konusu geçince hemen aklına o boool şekerli sütlü tatlılar geldi; çünkü onların çok süt yaptığını düşünüyorsun ve bu dönemde de kilo almak en büyük hakkın. Ama maalesef bu konuda hemfikir değiliz. Emziklilik dönemi en keyifli dönem derken, aslında altında yatan en bonus sebep bence kilo vermek. Çünkü ne kadar emzirirsen o kadar çok kilo verebilirsin. Hatta her kadının duymaktan çok hoşlandığı kalori bilgisini de hemen vereyim, günde ortalama bebeğine 6-7 çay bardağı yani 600-700 ml süt verirsin ve bunun için tamı tamına 600-700 kkal. harcarsın.

Herkesten duyduğun bol şekerli tatlıların yerine günlük beslenmende olması gereken süt artırıcı besinlere yer verirsen, işte bu bonus dolu dönemin. Sonunda, ne zaman diyete başlıyorum sorusu yerine kilolardan ne zaman kurtuldum dersin.

Bu bonus dolu dönemde benden de sana bonuslu 3 kural!

  1. Kahvaltını sakın atlama ve anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı yumurta olmadan kahvaltını bitirme
  2. Su hayattır diyenlerin bir bildiği var evet çünkü anne sütünü en iyi su ile artırırsın, o zaman en az 3 litre!
  3. Ara öğünlerinde bol şekerli sütlü tatlı yerine badem ve rezene çayı ikilisine bir şans ver.