Sevgili Anneler,

Her ne kadar çocuğunuzun doğumundan itibaren ya da daha önceden sütünüzün yeterli ve besleyici olması için önünüze soğan, bulgur ve tatlılar konacaksa da gelin kısaca neler yememiz gerektiğini ve nedenlerini kısaca gözden geçirelim.

Emziklilikte süt salgılanması, kadının enerji, protein, vitamin ve mineralleri normal gereksiniminden daha çok almasını gerektirir. Yeni doğan bebeğin beslenmesi için annenin salgıladığı sütün enerji ve besin öğeleri, annenin yedikleri ile kendi vücudundaki depolardan sağlanmaktadır.

Emzikli kadınlar için enerji ve besin öğeleri önerilirken, kadınlar arası kişisel farklar göz önüne alınmalıdır. Bunlar, doğum sayısı (doğumların sık tekrarlanması nedeniyle depoların azalması), bulaşıcı hastalıkların (enfeksiyon) sıklığı, beslenme yetersizliği ve derecesi, fiziksel uğraşların ağırlığına göre harcanan enerjiden kaynaklanır. Emzikli kadın, günlük gereksinimleri karşılanmak amacıyla günde bir yumurta, 200 gr. et veya etli sebze yemeği, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve, süt, yoğurt, peynir, ekmek gibi besinleri tüketmelidir.

Bu besinlere ilave olarak yemeklere konulan yağ, tatlılara ve içeceklere konan şeker ayarlı olmalıdır. Yemekler istenildiği şekilde hazırlanabilir. Sindirim güçlüğü çeken ve şişman olan emzikli kadınlar, yağlı hamur tatlıları ve kızartmalardan kaçınmalıdır.

Bol sıvı alımı, sütü artıran etmenlerden biridir. İçecek olarak en iyisi ayran, süt, taze meyve suları, komposto ve limonatadır. Pratik olarak bir litresi süt ya da ayran, bir litre diğer sıvılar ve bir litresi su olmak üzere günde en az 3 litre sıvı alınmalıdır. Bu da pratik olarak her emzirmede yaklaşık olarak 200 ml olan bir su bardağı sıvı alınması ve yemeklerde ikişer bardak su içilmesi ile kolayca karşılanır.

Çay ve kahvenin süt verimini azaltıcı etkisi bulunduğundan bunlardan kaçınılmalı, günde en çok 1-2 küçük fincan kadar içilmelidir.

Besinlerin hazırlanmasında, pişirilmesinde, saklanmasında ve servisinde sağlık kurallarına uyulmalıdır. Besinlerle alınan zararlı öğeler, gebelikte karındaki bebeğe; emziklilikte de süt aracılığı ile bebeğe zarar verebilir.

Bebeğinize ne yedirmek istiyorsanız onları sizin yemeniz uygun olur. Yedikleriniz sindirildikten sonra kanınıza karışacak ve bunlar sütünüzü oluşturacaktır. Yediklerinizin % 50'si karbonhidrat, % 35'i protein ve % 15'i de yağ ve minerallerden oluşmalıdır.

Son söz olarak diyebiliriz ki; keçi sütünün oğlak, eşek sütünün sıpa, inek sütünün buzağı, insan sütünün de bebeğiniz için yaratılmış olduğunu göz önünde tutarak, bebeğinizi mutlaka 1 yaşına kadar hatta mümkün olursa 2 yaşına kadar emzirmeye çalışınız.