Devam mamaları genellikle anne sütü azalmış ise 6.aydan sonra ek besinlere başlanılan bebeklerde kullanılan mamalardır. Genellikle mama firmaları tarafından (2) numara olarak adlandırılırlar. Bu yaşlarda demir yetersizliği anemisi gelişme riski arttığı için, demirle zenginleştirilmişlerdir.

Özellikleri şöyle olmalıdır:
 

-     İnek sütüne göre yüksek demir, kalsiyum, D vitamini ve demir emiliminin sağlanmasında etkin C vitamini içermelidir.

-     Antioksidan etkisi bulunan A vitamininin öncüsü beta-karoten içermelidir.

-     Whey/kazein oranı 20/80 olmalıdır.

      Zorunlu aminoasitleri içermelidir.


Kaşık maması olarak adlandırdığımız mamalar ise inek ya da keçi sütü yanında diğer besin maddelerini de içeren ve daha koyu kıvamda oldukları için kaşık ile yedirilen ek besinlerdir. 4.ayın sonundan itibaren eğer bebek anne sütü almıyorsa günlük mamasına eklenmek suretiyle verilen besinlerdir. Meyveli, sebzeli, tahıllı, sütlü ve karışım olanları vardır. Sütlü kaşık mamaları ile tahıllı kaşık mamaları olmak üzere ikiye ayrılmışlardır.

Sütlü kaşık mamaları:

Süt proteini, tahıllar ve çeşidine göre sebze, meyve vb. besinlerin karışımından oluşur. Her birinin besin değeri birbirinin hemen hemen aynıdır. Sadece tat ve lezzetleri farklıdır. Günde 1-2 kere kullanılabilir.

Tahıllı kaşık mamaları:

Hidrolize edilmiş çeşitli tahılların ideal karışımıdır. Devam mamaları ile hazırlanır. Bebeğinizin yoğurduna, meyvesine ve kahvaltısına eklenebilir. Günde 1-2 kez kullanılabilir.

Bu mamaların özellikleri şöyle olmalıdır:
 

-     Biyolojik değeri yüksek süt proteini ve bitkisel proteinleri, sindirimi kolay bitkisel yağları, sakarozu en düşük düzeylere indirilmiş karbonhidratları ve biyolojik değeri yüksek süt minerallerini içermelidir.

-     Kalsiyum ve demir desteği yapılmış olmalıdır.

-     Yapay renklendirici aroma ve katkı maddesi içermemelidir.


Vitamin ve minerallerle zenginleştirildiği için yemek hazırlama esnasında oluşabilecek kayıplar en aza indirgenmiş olur.

Sadece su eklenerek kolayca hazırlanır.

Kavanoz mamaları:

Piyasada birçok çeşit ve markada kavanoz mamaları vardır. Bu mamaların 4. ayda verilecek olanları, şeftali-elma-yoğurtlu-havuçlu-armutlu ve bazı sebzeliler ile patatestir. 5. aydan itibaren verilecekler, elma-muz ve kayısılı olanlar ile bezelye pirinçlilerdir. 6. aydan itibaren meyve salatalı-kayısı-ananas-portakal-muz-üzüm püreli-karışık sebze-yulaflı-mandalina-tahıllı karışık-pırasalı havuçlu, 7.aydan itibaren de ıspanaklı-tavuklu sebzedir.

Bu ürünlerin kullanımında aşırıya kaçılmamalı ve muhakkak bebeğinizin ayına uygun ürün kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, evde değişik sebze ve tahıllardan hazırlayacağınız ürünler, (sütlaç, muhallebi, sebze çorbası, tarhana ya da yayla çorbası gibi) doğru zamanda mevsimine uygun, temizlenip pişirildiğinde bebeğiniz için çok daha sağlıklı olacaktır.

Bu tarz ürünlerin kullanımı, annenin “Bebeğimi daha sağlıklı besliyorum.” düşüncesini verebilir. Fakat biz bu tarz ürünlerin daha çok misafirlikte ve zorunlu anlarda kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Sizin hazırlayacağınız ek gıdalara katacağınız anne sevgisi ve emeğinin hazır mamalarda olamayacağını unutmayınız.

Sevgi ile kalınız.