#COKBİLEN

Son zamanlarda en çok yazı gelen konu, hamileliğin lanse edildiği gün itibariyle başlayıp, doğumla devam eden, çocuğunuzu büyütürken zamanla azalsa da asla bitmeyen, annelerden dış kapının mandallarına kadar bütün sosyal çevreyi kapsayan, yerli-yersiz her konuda bilgiçlik yapabilen şahıslara hitaben yazılanlar oldu. Hatta bu konuda kitaplar bile yazılıyor artık. Hakkında konuşulanlar üzerlerine alınır da “bize de cevap hakkı doğdu” deseler yeri yani.

Aileden başlayıp dünya ölçeğine kadar genişletilebilir her toplulukta, üzerine hiç vazife olmayan işleri yapmaya çalışan, yapamıyorsa da konuşanlar çıkmaz mı! İşte bu da tam böyle,  ne genel ne de bireysel olarak hiç üzerinize alınmamanız gereken bir durum. Özellikle lohusa dönemindeyseniz “çok bilenler”’i (ÇB)  “takmamamak”, sakince cevap vermek tabii ki çok kolay değil. Ama emin olun ki bu ÇB’ler bile lohusa annelere karşı anlayışlıdırlar, cevap verebilirsiniz rahat olun.:))

Bebeğinizin kırkı çıktıktan sonra da çevrenizdeki ÇB’lerin sayısı da geometrik olarak artmaya başlar. Şaşkınlık ve hatta zaman zaman dehşet içinde dinleyeceğiniz deneyimleri de duyacaksınız, buna hazırlıklı olun!

Zamanında, 1 (bir) yaşındaki çocuklarım altı bağlı dolaşırken, şöyle bir cümle kurdu bana bir ÇB;

“Ben, çocuklarımı 40 günlükken tuvalete alıştırmaya başlamıştım”

Bu günlerde bu kadarı var mı bilmiyorum ama siz bilinçli annelerin ciddiye almayacağınızdan eminim.

ÇB’lerin bu kadar kendilerinden emin olmalarının basit bir nedeni var bana göre ;

Fazla duyarlılar, deneyimliler ve bunun sonucunda da az çok bilgi sahibi oluyorlar. Yardımsever ve uzmanlık alanı annelik olan bu ÇB’ler deneyimlerini paylaşmayı da çok severler.

En güvendikleriniz hariç -ki onlar bu gruba hiçbir zaman girmez, bazen işe yarar bilgiler de duyabilirsiniz ÇB’lerden. Bu durumda sizi sinirlendiren soru ve bilgileri yok sayıp, kullanılabilir bilgileri uygulayabilirsiniz.

Bu yazı başkasının yazısı olsa ve ben de objektif bir okuyucu olarak değerlendirsem "kendini bilmez bir ÇB işte" dermiyim, kesinlikle derim.

Ama siz, sizi anlayabilen, duyarlı ve deneyimli bir anne yazısı olarak okuyun lütfen! :))

annemisin.com’da anneanneyim, babaanneyim, dedeyim, halayım,teyzeyim,yengeyim…üyelikleri de mi olsa sanki!