Terör, her geçen gün hayatımıza daha da dahil olmaya başlamışken kafamızdaki sorular da artmaya devam ediyor. Kendimizi sakinleştirmek, teselli etmek için yollar aramaya devam ediyoruz ama en zoru ebeveynler olarak çocuklarımızı güvende hissettirmek ve onların bu travmatik olaylardan etkilenmelerini en aza indirgemektir. Daha biz bile neler olduğunu anlamlandıramazken onların sorularını nasıl yanıtlayabiliriz ki?

01.01.2017 tarihinde çoğu kişinin evinde olduğu gibi biz de merakla ailece bir önceki gece yaşanan vahşetin detaylarını öğrenmek için haberleri izleyip yorumluyorduk. Kendimizi bu kadar kaptırmışken 6 yaşındaki yeğenimin korku dolu gözlerle televizyona baktığını ve bir taraftan bizi dinlediğini biraz geç fark ettik.

Elbette birçok ebeveyne yabancı olmayan bu durumda yapılacak şeyler her ailenin geçmişine, bu terör saldırılarını yaşayış şekline göre değişebilir. Ancak ebeveynlerin göz ardı etmemeleri gereken bazı önemli noktalar var. Hadi gelin onlara bir göz atalım.
 

Konuyla ilgili ne bildiğini öğrenin.

 • Terörle ilgili konuşmaktan kaçınmak veya yokmuş gibi davranmak bir çözüm değil. Farkında olmadıklarını düşünseniz de inanın onlar çoğu şeyin farkındalar.
 • Konuya onların ne bildiğini sorarak başlayabilirsiniz. Örneğin ”üzücü bazı olaylar yaşandı, bunları duymuş olabilirsin, neler olduğu hakkında bir fikrin var mı?” diyerek konuyu açabilirsiniz.
 • Eğer duyduğundan emin değilseniz gününün nasıl geçtiğini, neler yaptığını sorduktan sonra cevabına göre konuşmayı şekillendirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz okuldan, çevreden farklı bilgiler duymaya devam edebilir ve bu durum karşısında sizin tedbirli olmanızda fayda var. Çocuğunuzu sıkmadan birkaç günde bir bu konuyla ilgili bilgilerini tazeleyebilirsiniz.


?Kelimelerinizi çocuğunuzun yaşına uygun olarak seçin.

 • Özellikle küçük çocuklar, benmerkezcidir ve bu nedenle bu tür olaylar karşısında duymak istedikleri, kendilerinin ve sevdiklerinin güvende olduklarıdır. Anlatacaklarınızı en basit dilde anlatın. “Üzücü bir olay yaşandı ve bu yüzden zarar görenler oldu. Ancak biz şu an güvendeyiz ve senin yanındayız. Zarar görenlere yardım etmek için gerekli her şey yapılıyor” diyebilirsiniz.
 • Ölüm kavramı, 5-6 yaş öncesi çocuklarda hala net olarak yerleşmemiştir. Ancak bu yaştan sonra ölümün, yaşamın sonu olduğu kavranmaya başlanır. Bu nedenle 6 yaş öncesi çocuklar terör olayı sonucunda ölenler olduğuyla ilgili bir bilgiye sahip değilse, bununla ilgili ayrıca bir bilgi vermenize gerek yoktur.
 • Teröristlerden “kötü insanlar” olarak bahsetmek çocuğunuzun diğer insanlara olan güvenini de etkileyebilir. Onun yerine, terör olaylarını insanlar tarafından yapılan “kötü olaylar” diye adlandırmayı tercih edin.


?Korkularına ve sorularına kulak verin

 • Çocuğunuzun duydukları karşısında hissettiği duyguları dile getirmesine yardımcı olun. Eğer sözel olarak ifade etmekte zorlanıyorsa resim veya oyun yoluyla duygularını ifade etmesine yardımcı olun. Mutlaka yaptığı resim veya oynadığı oyunla ilgili konuşun ve ifade ettiği duyguya göre onu teskin edin.
 • Merak ettiklerini elinizden geldiğince yanıtlayın ve dürüst olun. Örneğin birinin neden böyle bir şey yaptığını sorduğunda, bilmediğinizi söyleyebilirsiniz. Önemli olan doğru yanıtı vermek değil, çocuğunuza onun yanında olduğunuzu ve sizinle konuşabileceğini hissettirmek.


?Televizyon ve Internet kullanımını kısıtlayın

 • Her ne kadar açık ve dürüst olmamız gerektiğini vurgulasak da çocuklarınızı vahşet ve şiddet içeren görüntülerden sakınmakta fayda var. Rahatsız edici görüntüler yerine, insanların güvende olduğunu ve polislerin kurtarma çalışmalarını gösteren görüntüleri gösterebilirsiniz.


?İyi bir örnek olun.

 • Günlük hayatımıza endişesiz, korkusuz devam etmek her ne kadar zor olsa da ebeveyn olarak en önemli görevimiz çocuklarımıza iyi birer örnek olmaktır. Kendi endişelerimizle başa çıkmak aslında çocuğumuz için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri. Özellikle küçük çocuklar için terör soyut bir kavram olduğu için, çocuğunuz ancak sizin etkilendiğiniz kadar etkilenecektir.