Hesabımdan paylaştığım tariflerde kullandığım un çeşitleri üzerine en çok gelen soru, ‘bunun yerine normal un kullansak olur mu?’ olunca bu konuyu biraz anlatmak istedim.

Eskiden un dendiğinde sadece buğdayın iç kısmının işlenerek ezilip ufaltılmasından elde edilen toz halindeki malzeme akla gelirdi şimdi ise marketlere gittiğimizde çok fazla sayıda un çeşidi ile karşılaşıyoruz. Kinoa unu, nohut unu, kestane unu, karabuğday unu gibi. Aslında buradan anlayacağınız üzere ‘un’ bir gıdanın almış olduğu halin adı.

Tariflerimizde genelde kıvam arttırmak için kullandığımız bu malzemenin en bildiğimiz haliyle buğday unu versiyonunu son yıllarda çıkan haberler, tohumların genetiği ile yapılan çalışmalar ve doktor önerileri ile hepimiz daha az tüketmeye çalışır olduk.

İşte tam da bu noktada özellikle çocuklarımız için hazırladığımız yemeklerde diğer un çeşitleri yer almaya başlıyor. Yaptığınız yemeklerin çeşitlerine göre uygunluk gösterebilen farklı un çeşitlerinin tek dezavantajı fiyatlarının biraz daha yüksek olması. Buğday unu hiç mi kullanmayalım derseniz buna ‘kesinlikle hayır’ cevabını vermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Çocuklarınıza hazırladığınız tariflerin en önemli noktasının besleyici ve dengeli olması gerektiği kanısındayım. Kullandığınız unun glisemik indeksinin düşük olması, gluten oranının çok yüksek olmaması gibi faktörler bu dengeyi kurmamıza yardımcı olacaktır. Beyaz renkli fazlaca işlem görmüş buğday unu yerine, karabuğday unu yada siyez tohumundan tam buğday unu tercih edebilirsiniz. Kurabiye gibi bir tarif için kestane unu kullanırken, sebze köftesi gibi bir yemeğin kıvamını kinoa unuyla destekleyebilirsiniz. Yani buradaki asıl amaç çocuklarımızın ve hatta kendimizin yemeklerini hazırlarken, karbonhidrat sınıfına giren malzemelerin sebep olduğu kandaki glikoz seviyesini hızlıca yükseltip, sindirilip daha çabuk acıkmayı sağlayacak gıdaların içeriğini biraz daha zenginleştirerek faydasını arttırmak.

Örnek olması açısından miniklerin çok sevdiği pankek tarifine bir alternatif olarak kestane unuyla hazırladım.

Kestane unlu pancake

1 tepeleme çorba kaşığı kestane unu
1 çay kaşığı tam buğday un
1 yumurta
2 çorba kaşığı süt
1 çay kaşığı zeytinyağı

Hepsini iyice çırpıp, ısınmış yapışmaz tavada her iki tarafını pişirin.