İshal; çocuğun kendi dışkılama düzeninden daha sık ya da fazla sulu kaka yapmasıdır. Çocuğun vücudunda kısa sürede su ve tuz kaybına yol açarak, halsizlik, dalgınlık yapabilir. Hatta ölüme bile neden olabilir. Vücuttan giden su ve tuz, derhal yerine konmalıdır.

İshalin nedeni genellikle çeşitli mikroplardır. Mikrop en çok dışkıda bulunur ve kirli eller, temiz olmayan suyun kaynatılmadan içilmesi, sebze ve meyvelerin yıkanmadan yenmesi ile karasinek ve çöplerle gıdaların temas etmesi sonucu vücuda taşınır. Sonra da ishalli kişilerin dışkısı ile bu mikroplar yayılır.


Bebeğinizde ishal başlar başlamaz yapmanız gerekenler:

  1. Kaynatılmış ve soğutulmuş su, bu su ile yapılan tuzlu ayran, elma, şeftali, koruk, kızılcık gibi meyveleri ezip suyunu çıkararak verin.
  2. Çocuğunuz anne sütüyle besleniyorsa, anne sütünü kesmeyin. İnek sütü veriyor iseniz, süt yerine ayran ya da yoğurt verin.
  3. Çocuğunuzu aç bırakmayın. Pirinci iyice pişirip içine yoğurt ve tuz ekleyip yedirin. Haşlanmış patatesi ezerek tuz ekleyip yedirin. Şeftali ve elma suları, patates ve havuç püreleri gibi besinleri verebilirsiniz.
  4. İshal çok şiddetli ve çocuğunuzda su ile tuz kaybı fazla oldu ise, en yakın sağlık kuruluşuna giderek onların size verdiği tuz-şeker karışımını tarifine göre hazırlayın. 5 su bardağı kaynatılmış-ılıtılmış suya karıştırarak sürekli verin.


Tuz-şeker karışımı paketlerini Eczane, Aile Hekimi, Sağlık Ocağı, Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Eğer bu kuruluşlara ulaşamıyorsanız, bu karışımı kendiniz evde hazırlayabilirsiniz:

5 su bardağı kaynatılmış ve ılıtılmış su

1 tepeleme yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

1 yemek kaşığı limon suyu

Bu karışım çocuğa içirilir. Hazırladığınız bu sıvıdan 2 yaşından küçük çocuklara her sulu kaka yapışında 1/2-1 çay bardağı, 2 yaşından büyük çocuklara 1-2 çay bardağını azar azar içirin. Bu sıvıyı hazırladıktan sonra ağzı kapalı şişe ya da kavanoz gibi cam bir kapta saklayın. Bu sıvı bir günde tüketilmez ise, kalanını dökün ve tekrar hazırlayın.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde, ağızdan sıvı tedavisi yaparken emzirmeye de devam edin. Bebeğin ishal olması, emzirmeye engel değildir.

Bu tedaviye rağmen 3 günde ishal düzelmiyor ise, bir sağlık kuruluşuna veya doktorunuza başvurun.

İshalli çocuğun gıdalarını azaltmayın. Çünkü ishal nedeniyle zaten gıdalar bağırsakta daha az kalmakta, dolayısıyla sindirim ve emilim işlevleri bozulmaktadır. Verdiğiniz gıdadan zaten az yararlanacak olan çocuğun bir de kalorisini azaltırsanız, vücut direncini daha çok düşürürsünüz.

Eğer çocuk kusmuyor ise normal beslenmeye devam edin ve yukarıda anlatıldığı gibi ek gıdaları, sadece su değil, su-tuz karışımı olan sıvıları verin.

İshalden korunmak için dikkat edilecek hususlar:

1. Çocuğunuza temiz su içirin. Bebeğinize ise suyu mutlaka kaynattıktan sonra içirin.

2. Yemeklerden önce, tuvaletten sonra, bebeğinizi beslemeden önce, bebeğinizin altını temizledikten sonra ellerinizi sabunlu suyla iyice yıkayın.

3. Sebze ve meyvelerinizi bol suda yıkayın. Hatta mümkünse kaynamış ılık su ile yıkayın.

4. Yiyeceklerinizi kapalı yerlerde saklayın. Böcek ve sineklerden koruyun.

5. Çöplerinizi kapalı kutularda ya da ağzı sıkıca bağlanmış çift kat naylon poşetlerde toplayın. Çöpleriniz toplanmıyor ise, siz toprağa gömün.

6. Kapalı tuvalet kullanın.


ÇOCUK KABIZ OLURSA NASIL BESLENİR?

Kabızlık daha çok mama ile beslenen bebeklerde görülür. Fakat emziren annenin kabız olması, çocuğun hareketsiz kalması ve zamanında ek besinlere başlanılmaması da kabızlığa neden olabilir.

Çocuğunuz kabızlık sorunu çekiyorsa;

1. Kabızlıkta belki aklımıza gelmez ama yatış pozisyonu önemlidir. Çocuğunuzu sırt üstü yatırıp, dizlerini karnına doğru hafifçe bastırarak hareket ettirin. Hep aynı yöne değil, bazen bir yana, bazen diğer yana, bazen de yüzüstü yatırın.

2. Çocuk meyve suyu alıyorsa, meyveyi püre olarak verin. Erik, üzüm ve kaysının kompostosunu (hoşaf) yapıp ezerek verebilirsiniz.  Meyve suyu olarak üzüm ve portakal suyunu tercih edin.

3. Sütün içine koyduğunuz sıvı yağın miktarını artırın. Verdiğiniz her türlü ek gıdaya zeytin yağı başta olmak üzere bitkisel yağlar ekleyebilirsiniz.

4. Bol su içirin. (Anne sütü ile beslenen bebekler hariç.)

5. Eğer 1 hafta içinde kabızlık geçmez ise, mutlaka doktorunuza başvurun.


Sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Esat Yılgör