Merhaba çiçeği burnunda taze anneleeer!

Ve eveeet, nihayet geldi! Şu an kucağınızda ve sıcaklığını, kokusunu, sesini, yüzünü bütüüün duyularınızla hissediyorsunuz. Muazzam… Huzur, mutluluk ve gözyaşı hepsi bir arada, evrenin en tatlı duygu karmaşası bu! Siz böyle duygular içerisindeyken bebeğinize giydirilen tuluma dikkat ediyorsunuz. Aman Allah’ım, bebeğinizin narin ve ipeksi tenine uygun %100 pamuk giysiler ararken nasıl da zorlanmıştınız!

Birçok anne bebeği dünyaya gelmeden önce yukarıda bahsettiğim şekilde bir giysi arayışına giriyor. Dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurarak bebeği için sağlıklı ve uygun olacağına karar verdiği giysileri satın alıyor. Peki, sağlıklı ve rahat bir bebek giyimi için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Öncelikle, yapılan araştırmalara göre;

 • Örneğin 86 beden bir kıyafetin boyu 86 cm olan çocuklara uygun olması gerekmektedir.
 • 0-2 yaş aralığında olan çocuklar ortalama olarak boylarının uzunluğu 48 ve 92 cm aralıklarında, beden çevresi ölçüleri ise 40 ve 52 cm aralıklarında değişmektedir.
 • Normal zamanda, yeni doğanın boy ortalaması 50 cm olduğu için yeni doğan bebeğin bedeni ise 50 olmaktadır.
 • Normal doğan bebeklere kıyafetlerin en az 3 ay giydirilebilmesi amacıyla genel olarak ilk kıyafetler 56 beden olarak satılmakta ve alınmaktadır. Bedenler 6 cm’lik boy artışlarından oluşmaktadır.

Tablomuzu da şuraya bırakayım:
 


Alışveriş merkezlerinde ve bebek giyim markalarındaki çeşitliliğin annelerin ve anne adaylarının çocuklarını güzel giysiler içinde görme arzusundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte, anne ve anne adaylarının bebek ve çocuk giyiminde dikkat etmesi gereken esas nokta, çocuklarının rahatlığı ve sağlığı ile yaş dönemlerinin farklı gelişim özellikleridir.

 • Seçtiğinizin kıyafetlerin kullanışlı ve rahat olmasına dikkat edin, modayı ikinci plana atın. Bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlayacak yumuşak pamuklu kumaştan üretilmiş kıyafetleri seçin.
 • Sentetik malzemelerden yapılan giysiler bebeğin cildini tahriş edebilir, dikkat etmelisiniz.
 • Bebeğin büyümesini engelleyecek giysiler kullanmamalısınız. Omuz kısmı ayarlanabilen giysiler, tek parçalı belsiz tulumlar, beli elastik pantolonlar, kenarları geniş giysiler tercih edebilirsiniz.
 • İlk 3-4 ay için pamuklu tulum giysileri tercih etmelisiniz. 2-3 haftadan sonra zıbın yerine pamuklu atlet ya da kısa kollu badiler daha uygun olabilir.
 • Ayaklarına mutlaka çorap, başına şapka giydirmelisiniz.
 • Kıyafetlerin etiketleri kesilmeli, bebeğin giysileri yetişkinlerinden ayrı yıkanmalı ve özel bebek deterjanları kullanılmalısınız.
 • İlk 6 aya kadar bebek giysilerinin dikiş yerleri içten ve dıştan ütülemelisiniz.
 • Bebeğinizi giydirirken onu rahatsız etmeyecek, kafasından rahat geçecek, altını değiştirirken size kolaylık sağlayacak şekilde olmasına da dikkat etmelisiniz.


Bebeğiniz yenidoğan döneminden çıktığında ise bebeğinize hareket özgürlüğü sağlayan, bedenini rahatlıkla ayarlayabileceği özellikte kıyafetler olmalıdır. Bebeğinizin kendi kendine yemek yeme isteği, renkli objelere duyduğu merak ve oyun konusunda göstereceği yaratıcılık örnekleri dikkate alınarak leke tutmayan kumaştan kıyafetler tercih etmek de size kolaylık sağlayabilir.

Biraz daha büyüdüğünde, çocuğunuzun kendi giysi seçimini yapabilmesi önem taşımaya başlar. Çocuğunuza kıyafetlerinin renk ve model seçiminde fikir danışmanız çocuğunuz hoşuna gider. Ayrıca, bu dönemde çocuğunuzu kendi giysilerini kendisi giyme konusunda teşvik etmelisiniz. Giyinirken çocuğunuza yardım etmek, gelişimini zedeler ve onu yetişkin bireylere bağımlı hâle getirir. Bu nedenle, kolay giyinip soyunabileceği kıyafetler tercih etmek çocuğunuzun işini kolaylaştırır ve böylece ona başarmış olmanın zevkini yaşatmış olursunuz :)