Merhaba, ben Senem. Annesin kuzusu, babasının mor güzeli, Tahsin'in sevgilisi, Nefes Tanem'in annesi. Bir prematüre annesi. Pardon, 28 haftalık 1200 gr 38 cm doğan Tanem'in annesi. Prematüre annelerinin böyle bir sıfatı var kendilerine yükledikleri. Haklılar. Dönüm noktası erken doğum yapmak. Hayat boyu unutulmuyor sanırım o günler, zira 1 yıl olmak üzere ama ben tüm süreci saniye saniye her gün hatırlıyorum.

Anne olmaya niyetli güzel arkadaşlarıma naçizane bir iki hayati tavsiyem olsun dedim. Kimbilir belki de farkında olmadan kendilerinin ve bebeklerinin hayatlarını kurtarır bu bir kaç satır.

Öncelikle doktorunuzu seçerken mutlaka bir hastaneye bağlı olmasına dikkat edin. Bir hastaneye bağlı olması yetmiyor, bağlı olduğu hastanenin yenidoğan ünitesi olması şart. Her şey yolunda giderken bir anda erken doğum yapabilirsiniz, ben yaptım. Mersin'de iki ayrı doktorum vardı. Biri doğuş vip'de, diğeri bir kuruma bağlı değildi. Vip adı altında hizmet vermesine rağmen, yenidoğan ünitesi olmayan bir hastanede maalesef beni doğuma alamadılar. Tıp fakültesi hastanesi zaten direkt "doktorun nerdeyse onunla görüş" diyerek başından attı. Kuruma bağlı olmayan diğer doktorumdan bahsetmek bile istemiyorum, ilk rahatsızlandığım gece, Tıp fakültesine gitmemi o söylemişti. Sonrasında arayıp sorma, durumu öğrenme ihtiyacı bile hissetmedi. Erken doğum yaptığımı bilmiyor bile olabilir hala.

Ben panik ataktım evet, kaygı bozukluğum vardı evet, stresli bi hamilelik geçirdim evet. Tansiyonum son hafta arada yükseliyordu ve sınırsız şişiyordum, ödemden tanınmayacak haldeydim. Testler normaldi, teşhisi direkt "preeklampsi"  koyacak bir durum da yoktu, idrarda protein çıkmıyordu ve son haftaya kadar tansiyonum hep yüksek değildi..

Anne olmaya hazır değilseniz eğer, bu fikir sizi korkutuyorsa eğer, mahalle baskısı yüzünden, sırf tüm arkadaşlarınız evlendi ve hamile fotoğrafları çoook tatlıış, baby shower yaptı, çocuk yaptı, diş buğdayı var daha bunun ilk doğum günü toplaşması var diye siz de çocuk yapmayın. Bilmediğiniz bir duruma hazır olamazsınız. Çocuk da böyle bir şey. Herkesin deneyimi başka. Ancak hazır olmak, çok istemekle başlar. Çok isteyin ve çok sevecekseniz eğer, çocuk yapın.

Herhangi bir sebepten hamileliğiniz boyunca bir terslik hissederseniz asla asla ihmal etmeyin. Tek doktorunuz olsun ve ona güvenin.

Kadere inanın.

Bir premütere annesi olmak, doğum sonrası koridorda yürürken diğer odalardan gelen bebek sesinden nefret etmekle, kafasında lohusa olduğu için kırmızı tacı olan tüm kadınları öldürmek istemekle başlar ve "yenidoğan yoğunbakım"  kapısında devam eder. Hastaneden çıkarken eve eliniz ve göbeğiniz boş dönersiniz. Umutsuz. Yıkılmış.

Bir prematüre annesi olmak demek, her geçen gün bebeğinize hayran olmaktır. Atlattığı her hayati tehlikesi olan dakika için sükretmek, zamanın geçmek bilmemesi, kavuşmak için saniye tutmak, nefes tutmak demek.

Süleyman Cansun Demir'e soğuklanlılığı için, yenidoğan ekibine ve Nejat Narlı'ya tüm bebeklere gözü gibi bakmak ne demek çok iyi bildikleri için ne kadar minnet duysam az kalır. Annem hep Allah doğru insanlarla karşılaştırsın der, duaları kabul olmuş demek.:))

56 gün sonra Nefes Tanem'e kavuştuğumuz gün, tam yeri tam zamanı bu videonun.

Teşekkürler kızım.