Tarih 22.12.2015 evlilik yıldönümümüz, tatlı doktorum Azize Turhan'la randevum vardı. Son randevumda tüm koşulların uygun olduğunu, istersem doğumun başlayabileceğini söylemişti. 

Rutin kontroller sonunda 4 cm açılmam olduğu ortaya çıktı. Bebek artık gelmek için sabırsızlanıyordu. Son derece heyecanlıydım. Sancı odasına alınacağım söylendi. Sancı odası, o da neydi? Aslında bu kâbus gibi detaylara hiç girmek istemiyorum. Hemşirelerin suratsız olduğu, sadece bayanlar alındığı için yalnız kaldığım, doğumhane ve sancı çekilen azap odalarından oluşan, sanki hastaneden  bağımsız o yerden hiç ama hiç bahsetmek istemiyorum (Doğumdan sonra hastane bu konudaki şikâyetimizle son derece ilgilendi).

Doğum sancısı ile inleyen kadın seslerinin fonda hep var olduğu korku odası gibi bir yerde, doğmak için sabırsızlanan bebeğimle yapayalnız kalmıştım. Ne yapacağımı bilmiyordum. Hemşireler ısrarla bayan yakınımı soruyorlardı. Yok diyordum. Çünkü bana en yakın, hastaneye gelebilecek Betül ablam, iki bebeğiyle Çekmeköy'deydi. Çocukları hazırlayıp çıkması, onları anneme bırakması ve Gebze’ye gelmesi oldukça zaman almıştı. Son anda hastaneye yetişen Betül ablamın doğumhanenin kapısında "beni içeri alın, kardeşim doğuruyor" sesini duyarak doğuma girecektim.

Sancım vardı ama ben acı hissetmiyordum. Kısa sürede açılmam ilerlemiş 8,5 cm e ulaşmıştı. Bebeğim kanala girmiyor ve kesesi bir türlü patlamıyordu. Azize Hanım son derece dikkatli ve hassas şekilde müdahale ederek keseyi patlattı. Evet artık sancıları hissetmeye başlıyordum.  Eşimin ablası Sanem abla yoğun programı olmasına rağmen yanıma geldi. O beton yüzlerden sonra gördüğüm bu sıcacık yüz bana güç vermişti. Oğlunu okuldan alması gerektiği için çok kalamadan yanımdan ayrılmak durumunda kaldı. Bu kadarı bile ilaç gibi gelmişti bana. Bunun dışında yanıma ara sıra uğrayan hemşire dışında oda boştu. Yalnız başına sancı çekmek, o özel anı kimseyle paylaşamamak üzücüydü. Ama aslında bu gibi durumlar beni ben yaptı. İnsan güçlü olmayı böyle öğreniyor.
 Telefonun diğer ucunda Selim'e hamile kaldığımda tanıştığım annelerden oluşan bir düzine dostum vardı. Sürekli yazıyor, arıyor, her anımı benimle yaşıyor, ellerinden geldiğince bana güç vermeye, yardımcı olmaya çalışıyorlardı. Oluyorlardı da :)

Azize hanım aralıklarla gelip kontrollerine devam etti ve sonunda doğum için doğumhaneye alındım.

Doğumhaneye giderken Azize Hanıma ne yapmam gerektiğini sordum. Evet bu ilk doğumum değildi fakat epiduralsiz ilk doğumum olduğu için kendimi tecrübesiz hissediyordum. Azize Hanım az önce doğuma giden ve “öldürün beni” diye çığlık atan kadını kastederek “tek isteğim kendini kaybetme” dedi :) Güldüm.

Doktorum insanı rahatlatan ve ne önemlisi güven veren bir kadın. Eli hafif dediklerinden.

Azize Hanım "bebeğini hisset" dedi. Yakınlarımın “tek avazda doğsun” dilekleri kabul olmuştu. Bebeğimi hissettim. Epiduralli doğum ile bu yaşadığım arasında çok büyük fark varmış. Bunu yaşayarak öğrendiğim için şanslıyım. Doktorum bu konuda oldukça profesyoneldi. Dikiş atması gereken bir kesik ya da yırtık da yoktu. 3710 gr 52 cm'lik minik bebeğim henüz kordonu kesilmeden kucağımdaydı. İlk tentene temas. Doğduğunda ağlayan bebeğim kucağımda gayet sakindi. Tarifi mümkün olmayan bir andı. Ve elbette ağlıyordum :)

Bebeğin kanının bir kısmı anne rahminde ve kordonda kalmasın diye talep ettiğim gibi kordonu hemen kesmediler. Doğum öncesi sancılarım ve doğumu tek başıma bekleyişim dışında mükemmel bir doğum yaşadım.

Doktor olmak büyük sorumluluk. Sürekli öğrenmeleri, kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Hastaya insan muamelesi yapan doktor ise çok az kaldı. Bu bir işten öte... Annelerin en özel anını paylaşıyorlar. Bu olağanlaşmamalı. Bu nasıl olur bilmiyorum ama Azize Hanım bu konuda uzman :)

Şimdiye kadar kendini bu denli geliştirmiş, yeniliğe açık, hastasına neyi ne şekilde söyleyeceğini çok iyi bilen, ilgili bir doktorla karşılaşmamıştım. Güncel olan bilgileri çok iyi takip ediyor. O tam bir cadı :)

Kendisine sonsuz teşekkür ediyorum  :)