Bebek dünyaya geldiğinde fıtıkları olabilir. Bu durum çok olağandışı bir şey değildir. Fıtıkları ya kasık bölgesinde (kasık fıtığı) ya da bebeğin göbek deliği civarında olur. (göbek fıtığı)

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı hem kızlarda hem de hem de erkeklerde görülebilir. Kasık fıtığı bağırsakların dışarı doğru fırmalamasına neden olan alt karın bölgesinde veya kasıkta bir şişlik gibi görünür ve genellikle acı vermez. Bazen fıtık, ancak bebek ağladığı, öksürdüğü veya kaka yaparken ıkıntığı zaman gözle görülebilir hale gelir.

Kasık fıtığı başlarda küçük olabilir ama zamanla büyür ve fıtığı almak için cerrahi bir müdaheleye gerek duyulabilir. Kasık fıtığı kendiliğinden yok olmaz.

Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı, bağırsakların bir kısmının göbek deliğinin yanındaki üst karın kaslarındaki bir yarıktan dışarı fırlamasıyla ortaya çıkar. Bebek ağlarken göbek deliği dışarı fırladığında daha da belirgin hale gelir. Bu, göbek fıtığının tipik belirtisidir.

Göbek fıtıklarının çoğu bebek bir yaşına geldiğinde kendiliğinden iyileşir ama bazılarının iyileşmesi daha uzun sürebilir. 4 yaşına kadar kaybolmayan ya da daha sonraki dönemlerde ortaya çıkan göbek fıtıkları, komplikasyonları önlemek için ameliyat edilmelidir.