Sık olarak karşılaştığımız ve zaman zaman da düzeltmekte zorlandığımız önemli bir sorun da bebeğimizin altının pişmesidir. Pişik kaşıntısı, rahatsız edici yanıcı etkisi ile hem bebeğin hem de annenin hatta ailenin huzurunu bozar. Özellikle kız bebeklerde idrar yolu iltihabının önemli nedenlerinden biridir ve bu iltihap farkına varılmaz ise çocuğun kilo almasını engeller. Bazen de büyüme ve gelişme geriliğine neden olur. Bazen de bebek bezinin yapışma yerlerinde, hassas cildi olan ya da alerjisi olan bebeklerde gördüğümüz kızarıklıklar olur ki bunları pişik dışında tutuyorum. Genellikle kullanılan bez markası değiştirilince düzelirler.

Bebeğin altı neden pişer?

Pişik oluşmasının en önemli üç nedeni havasızlık, idrar ve kakanın cilde temas etmesi ve idrar ya da kaka ile dışarı atılan çeşitli kimyasal maddelerdir. Nedenler tek tek etkili olabileceği gibi bazen de birlikte etkili olabilirler. Bu kimyasal maddelerden en önemlisi de bebeğimizin ilaç ve özellikle antibiyotik aldığı dönemlerde bu ilaç ve artık ürünlerinin idrar ile atılmasıdır.

Havasızlık en önemli pişik nedenidir. Son yıllarda bebek bezi teknolojisindeki değişiklikler daha çok sıvı tutan bezlerin üretilmesine neden olmuştur. Ayrıca bu bezlerin bir kısmının yarı havalanma özelliği de vardır. Kanımca bez idrarın tümünü çekip iç yüzeyi kuru da kalsa 8-10 saat bebeğin altının kapalı kalması pişik nedenlerinin başında gelmektedir. TV reklamları ile annelerde bir bez ile bir gece geçirme eğiliminin oluşturulması, tüm gün yorulan annenin gece dinlenme ihtiyacı ile birleşince biz hekimler daha çok pişik görmeye başladık. Bebek çok işemiş ve ek olarak kaka da yapmış ise kimyasal neden de etkili olmaya başlamış demektir. Bebeğimiz ilaç da içiyor ise tüm nedenler birleşir. Bebeklerinizi tüm gece tek bez ile bırakmayınız.

Pişik olmaması için ne yapmalıyız?

İlk olarak bebeğimizin altını açtığımız zaman düzgün temizlemeliyiz. Islak mendiller yada temizleme bezleri misafirlikte yada acil durumlarda kullanılmak içindir. Bu ürünlerin kimyasal içermemesi bu görüşü değiştirmez. Bazen iyi temizlemek amacı ile bu bezlerin bastırılarak kullanılması da bir tahriş nedenidir.

Bebek sadece işemiş ise bol su dökerek yada sünger ile su akıtarak kız çocuklarda önden arkaya doğru olmak üzere altı iyice temizlenmeli ve kuru bezle kurutulmalıdır. Kaka yapmış ise aynı işlem sabunlu su ile yapılmalıdır. Daha sonra 3-5 dakika beklenerek derinin iyice kuruması sağlanmalıdır. Islak derinin üzerine pişik kremi sürüp hemen bebeğin altının bağlanması mantar enfeksiyonlarına neden olabilir.

Pişik kremi olarak koyu bir krem kullanmalıyız.  Pişik kremi ekmeğin üzerine tereyağı sürer gibi kalın bir tabaka olarak sürülmelidir. Çünkü kremin amacı deride koruyucu bir tabaka oluşturarak idrar ve kakanın deriye değmemesini sağlamaktır. İkinci açışınızda krem tabakasını beyaz olarak görmelisiniz ve su dökülünce idrar ve kaka krem üzerinden kayıp gitmelidir. Böylece kimyasal teması önlemiş olursunuz. İçeriğinde çeşitli kimyasallar bulunan pişik kremleri hekim önerisi ile kullanılmalıdır. Özellikle içeriğinde kortizon bulunan ve çok kullanılan kremler deride incelmeye, kıllanmaya ve vücutta sistemik etkiye sebep olabilirler.

Bebeğimizin bezini 4-6 saat ara ile değiştirelim. Saati gelmeden bebek kaka yapar ise ek olarak tekrar bez değiştirilmelidir. Birçok üründe bulunan ve ıslanınca maviye dönen sarı çizgiler de bez değiştirme vaktinin geldiğini gösterir.

Sağlıklı ve pişiksiz günler dilerim.